Grác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Grác
Narození9. ledna 1967 (57 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř, sochař a keramik
RodičeMiroslav Pangrác
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grác, vlastním jménem Miroslav Pangrác ml. (* 9. ledna 1967 Praha), je český malíř, tvůrce drobných plastik a instalací. Člen Nového sdružení pražských umělců, založeného malířem Jiřím Načeradským.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otcem byl Miroslav Pangrác st. (1924–2012), akademický sochař a malíř, čestný občan královského města Rakovníka a Prahy 11, matkou Eleonora Pangrácová, roz. Škvařilová (* 1944). Za sourozence má Gabrielu ( * 1972) a Vítězslava (* 1954, bratr z otcova prvního manželství).

Miroslav vyrůstal v uměleckém prostředí, v mládí navštěvoval malířskou školu Heleny Slavíkové-Hruškové v Praze 5. Vystudoval SOU nábytkářské pro bytové zařízení. Po absolvování vojenské služby realizoval několik společných výstav s otcem. Pro odlišení své a otcovy tvorby užívá pseudonym „Grác“. Přestože jeho díla vznikají v ústraní, je návštěvníkem ateliérů rodinných přátel. Získává zkušenosti a je zván k několika kolektivním výstavám.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Prosazuje vlastní umělecký směr, od krajin a portrétů přechází až k abstraktní malbě. V posledních letech tvoří v žižkovském ateliéru. Mezi používané výtvarné techniky patří jak olejové a akrylové barvy, tak i koláže, tzv. asambláže, zhotovené z vlastních rozřezaných obrazů. Soustředěnou prací vzniklá díla prezentuje převážně na autorských výstavách. Jeho tvorba je zastoupena v soukromých sbírkách jak v Česku, tak i v cizině.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]