Gjacchän Norba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gjacchän Norba
Rodné jménoརྒྱལ་མཚན་ནོར་བུ།
Narození13. února 1990 (33 let)
Lhari County
BydlištěTašilhünpo
Povoláníbhikkhu
Nábož. vyznáníbuddhismus
Funkcečlen stálého výboru celostátního výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění (od 2008)
Pančhenlama
člen celostátního výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gjälcchän Norbu (tibetsky: རྒྱལ་མཚན་ནོར་བུ་, náboženské jméno tibetsky: ཆོས་ཀྱི་རྒྱལ་པོ་, Čhökji Gjälpo, 13. února 1990) je buddhistický mnich, o němž vláda Čínské lidové republiky prohlašuje, že je jedenáctým tibetským pančhenlamou.

Gjälcchän Norbu pochází z okresu Lhari v prefektuře Nagčhu. Rodiče jsou oba příslušníci KS Číny. Mládí prožil v Pekingu, sídlo jeho vlády se nachází v klášteře Tašilhünpo. Většinu času však tráví v Pekingu.

Spor[editovat | editovat zdroj]

Podle tradice výběr pančhenlamy potvrzuje dalajláma.

V roce 1989 zemřel 10. pančhenlama Čhökji Gjalcchän, který po čínské invazi do Tibetu zůstal v zemi. Skupina mnichů z jeho domovského kláštera Tašilhünpo okamžitě s povolením čínské vlády zahájila hledání jeho převtělení. Vůdce skupiny Čhadrël Rinpočhe tajně komunikoval s 14. dalajlamou Tändzin Gjamcchem, který měl potvrdit konečnou volbu. Spojení však bylo odhaleno a Čhadrel byl zatčen. Konečná volba probíhala v roce 1995 v Pekingu. 14. dalajláma Tändzin Gjamccho uznal jako 11. pančhenlamu Gendüna Čhökjiho Ňimu, který byl taktéž jeden z chlapců v úzkém výběru. Chlapec vzápětí zmizel a od té doby je nezvěstný. Týden poté byl čínskou vládou vybrán jako 11. pančhenlama Gjälcchän Norbu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Linie pančhenlamů
Předchůdce:
Čhökji Gjalcchän
1990
Gjacchän Norba
Nástupce:
-