Přeskočit na obsah

Gigantismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anna Swan a její rodiče

Gigantismus je stav, při kterém je růstový hormon u dětí a zvířecích mláďat produkován v nadměrném množství. Výsledkem je abnormální růst skeletu, muskulárního systému a ve výsledku tedy i nadměrný vzrůst člověka či jiného zvířete, jeho šířky (ryby) či délky (hadi), zejména u vyvíjejících se jedinců, respektive mláďat.

Za takzvaný polární gigantismus, kdy se v moři vyskytují velcí živočichové,[1] patrně může vyšší hladina kyslíku v chladných polárních vodách.[2] S geologickým vývojem Země rostla koncentrace kyslíku v atmosféře a s tím rostla i velikost živočichů.

Po dokončení růstu způsobí nadprodukce růstového hormonu syndrom zvaný akromegalie. Nedostatek růstového hormonu během vývoje naopak způsobí nanismus, trpasličí vzrůst.

  1. Tajemství obrovských mořských pavouků je konečně rozluštěno. Na jeho vyřešení se čekalo 140 let. zoom.iprima.cz [online]. [cit. 2024-03-09]. Dostupné online. 
  2. Polar gigantism and the oxygen-temperature hypothesis: a test of upper thermal limits to body size in Antarctic pycnogonids. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online]. [cit. 2024-03-09]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.