Geofun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Geofun je geolokační zábavná hra určená pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS, která provází turisty zábavnou a soutěžní formou po nejzajímavějších místech v regionu. Hra vychází z populárního geocachingu myšlenkou v poznávání nových míst s pomocí GPS souřadnic. Ve hře kde nestačí pouze místo najít a „checknout se“, ale v rámci ní plnit i různé úkoly, které průvodce během hry sdělí. Virtuálním průvodcem je nejčastěji nějaká známá místní postava, která dané město či region výborně zná a dobře poradí. Co se týká jednotlivých úkolů (tzv. geosrand), jejich znění dopředu nikdy není hráči (tzv. geosrandistovi) známo a aktivují se, až když hráč dojde na prvotní určené místo. Obsah úkolu naznačí tzv. faktory geosrandy, které jsou celkem 4: fyzický, mentální, trapnosti a zábavy. Ty jsou bodovány od 1 do 5 s tím, že 5 je nejtěžší. Hráč při plnění her (geosrand) dle úspěšnosti získává geonky, které se mu ukládají na geokonto. Podle množství získaných geonek v určeném období může soutěžit o různé hodnotné ceny. Hry v GEOFUNu mohou vytvářet i samotní geosrandisté, stávají se z nich pak geotvůrci.

SCHOOLFUN[editovat | editovat zdroj]

Zábavná škola neboli SCHOOLFUN je samostatnou součástí GEOFUNu, kde jsou k dispozici multimediální interaktivní e-learningové hry, které lze odstartovat odkudkoliv. Současné vzdělávací programy jsou zaměřeny na žáky mateřských škol a první stupeň základních škol.

GEOFUN jako platforma[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako v rámci GEOFUNu vznikl SCHOOLFUN, očekává se, že na této platformě začnou vznikat i další projekty, zejména zaměřené na geolokaci.

Slovník[editovat | editovat zdroj]

Celá hra používá několik speciálně vytvořených výrazů, z nichž uvádíme ty nejpoužívanější:

  • Geosrandista - označení pro aktivního hráče či hráčku, který/á hraje čestně, chrabře a bere všechno s humorem, gosrandistou může být buď GeoFanda nebo GeoFanka - především záleží na pohlaví
  • Geosranda - úkol v rámci hry GEOFUN, kde hráč (geosrandista) musí vyvinout maximální úsilí k jeho splnění, za což mu jsou dle úspěšnosti následně přiděleny geonky na jeho geokonto
  • Geofundit [geofandit] - činnost, kdy geosrandista hraje hru GEOFUN, tedy průběžně plní jednotlivé geosrandy a sbírá geonky za jejich splnění, někteří geosrandisté používají také výraz geosrandit, který lze snadno splést s výrazem georandit, což je společné hraní GEOFUNu nesezdaného GeoFandy a nesezdané GeoFanky.
  • Geonky - bezhotovostní měna s poměrně stabilním měnovým kurzem, která se průběžně ukládá na hráčově geokontu
  • Geokonto - účet pro kumulování bájné měny Geonky
  • Geoprůvodce - virtuální osoba ve Tvém chytrém telefonu, která provádí geosrandou a někdy i pomáhá při jejím plnění

Hodnosti[editovat | editovat zdroj]

Jelikož se jedná i o soutěž, tak geosrandisté v závislosti na množství získaných geonek mohou získávat různé hodnosti. Těch je celkem 10, od geovojína až geomaršála. Geohodnost může i v průběhu času u geosrandisty klesnout. To je způsobeno tím, že jednotlivé geohodnosti jsou dané určeným procentem z celkového součtu max. geonkových hodnot jednotlivých geosrand, které neustále v GEOFUNu přibývají.

Kde lze hrát[editovat | editovat zdroj]

Hru bylo při spuštění možné hrát nejprve v turistické oblasti Českomoravské pomezí (města Svitavy, Polička, Litomyšl, Moravská Třebová, Vysoké Mýto včetně přilehlých přírodních památek, hradů a zámků), ale v současné sobě je rozšířena do dalších částí naší země. První hry se objevily již také v Bavorsku, Polsku a množství nových her vzniká také na Slovensku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]