Geisingberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geisingberg
Geisingberg při západu slunce
Geisingberg při západu slunce

Vrchol 824 m n. m.
Prominence 110 m
Izolace 1,8 km → Raupennest
Poloha
Státy Německo Německo / Sasko
Pohoří Krušné hory
Souřadnice
Geisingberg
Geisingberg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geisingberg je čedičový útvar ve východním Krušnohoří poblíž města Altenberg. Hora je vysoká 824 metrů. Pod horou se nalézá bývalé město Geising, nyní městská část Altenbergu.

Horská bouda s restaurací
Rozhledna na vrcholu

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Hora vznikla jako výsledek sopečné činnosti v období Třetihor. Před 30 000 000 lety se zemská kůra ve střední Evropě dala do pohybu, což vyvolalo vyzdvižení Krušnýh hor a s tím spojenou sopečnou činnost. Geisinberg patří do kategorie tzv. kryptodómů, jež vznikly následkem tzv. kryptovulkanismu, sopečné činnosti, při které nedochází k výlevu lávy ani dopadu popela.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Geisingberg leží ve východním Krušnohoří mezi hornickým městem Altenberg a jeho městskou částí Geising. Na jeho severozápadní straně probíhá železnice, která má sklon 37 promile, což ji činí jednou z nejpříkřejších železničních tratí v Německu.

Na vrchol lze nejlépe dojít po příjezdové cestě z Altenbergu. Další cesty začínají v Geisingu a Bärensteinu. Přes vrchol probíhá mezinárodní turistická trasa Eisenach-Budapešť.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zpřístupnění turistům[editovat | editovat zdroj]

Již na počátku 19. století existovaly na vrcholu pavilony, které byly využívány především saskými králi k účelu lovu. Později zde byla zřízena na stromě provizorní vyhlídková konstrukce a vedle byl postaven menší srub. Na tom samém místě byla roku 1891 zřízena kamenná rozhledna, kterou lze navštívit dodnes. Na počátku 20. století byla na vrcholu postavena také horská bouda, která rovněž funguje do dnešních dnů.

Zimní sport[editovat | editovat zdroj]

Na hoře Geisingberg byla zřízena sjezdovka, která byla mimo jiné využita při mistrovství Německa v lyžování roku 1937. Na západní straně hory byl až do 50. let využíván skokanský můstek.

Těžba[editovat | editovat zdroj]

Pod vlivem těžby cínu v nedalekém Altenbergu bylo podniknuto několik těžebních pokusů (mezi lety 1749-1794, dále pak mezi lety 1838-1842), při nichž byla vyhloubena i 24 metrů hluboká štola. Pokusy o těžbu cínu však zůstaly neúspěšné.

Od počátku 20. století byla na západním svahu hory zintenzivněna těžba čediče. Krátce před velkým odstřelem 1. března 1930, při kterém mělo být použito na 40 000 kilogramů trhaviny, došlo k řadě protestů mnoha spolků i místních obyvatel, kteří se obávali, že s dalším nárůstem těžby dojde nevyhnutelně k likvidaci hory. Krátce poté byl kamenolom uzavřen.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Již roku 1911 požádal Zemský spolek pro ochranu saské domoviny o ochranný status pro louky na hoře Geisingberg. Roku 1925 koupil spolek prvních 10 hektarů a pronajal je místním zemědělcům na pěstování slámy, čímž bylo zamezeno zavedení intenzivního zemědělství. V 60. letech zde byla zřízená chráněná krajinná oblast. Vedle smrku zde roste červený buk, jasan, horský javor či javor mléčný. V 90. letech byla chráněná krajinná oblast rozšířena na více než 300 hektarů.

Otevírací doba[editovat | editovat zdroj]

Restaurace a rozhledna na vrcholu jsou otevřeny od dubna do září od 10:00 do 18:00. Od října do března pouze do 16:00. Ve středu a ve čtvrtek je zavřeno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]