Gateshead Millennium Bridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Gateshead Millennium Bridge
Gateshead millennium bridge open.jpg
Základní údaje
Státy Spojené království
Přes Tyne
Otevřen 17. září 2001
Souřadnice
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Spuštěný most
Spuštěný most
Zvednutý most
Zvednutý most

Gateshead Millennium Bridge je pravděpodobně první pohyblivý most s naklápěním na světě. Architekti tohoto mostu jsou Wilkinson Eyre z Velké Británie. Spojuje Gateshead a Newcastle upon Tyne v severovýchodní Anglii. Stavba mostu stála 22 milionů liber.

Most Milénia v Gatesheadu je neobvyklá stavba, která v sobě spojuje prvky obloukového mostu s naklápěcím mechanismem, díky kterému pod ním mohou po řece Tyne proplouvat lodě. Most má hlavní pole o rozpětí 105 m a jeho celková délka je 126 m, mostovka je 8 m široká. Půdorysně zakřivená ocelová ortotropní mostovka je zavěšena ocelovými závěsy na parabolický ocelový oblouk. Zakřivení mostovky tak tvoří protizávaží k oblouku, jak je patrné ve zvednuté poloze. Oblouk je osazen válcovými čepy – díky nimž se může celý most otáčet – na betonových opěrách přistavěnými k nábřeží. Naklápěcí mechanismus je opatřen hydraulickými čerpadly. Most převádí cestu pro pěší a cyklostezku.

Most Milénia doplnil řadu několika dalších pozoruhodných mostů, které už stály na řece Tyne. Díky svému netradičnímu návrhu se stal vyhledávanou turistickou zajímavostí. V roce 2003 obdržel od institutu pozemního stavitelství hlavní cenu za konstrukční kvalitu.