Gardaland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vstup do Gardalandu

Gardaland je italský zábavní park, který vznikl v roce 1975.

Gardaland je jeden z prvních zábavních parků v Evropě a s plochou více než 700 000 m2 (2009) patří i k těm největším. Gardaland je pátým nejnavštěvovanějším zábavním parkem na světě s průměrným výdělkem 3,5 mln.€ ročně. Asociace Forbes zařadila Gardaland v roce 2005 na pátou příčku mezi desítku nejlepších zábavních parků na světě.[zdroj?] Nachází se v severní části Itálie u Lago di Garda poblíž města Verony.

V parku se nachází na 32 atrakcí různého charakteru.

Nejzajímavější atrakce[editovat | editovat zdroj]

Blue Tornado
Mammut

Blue Tornádo - Horská dráha dosahující rychlostí až 110 km/hod s přetížením 5 G! Tato atrakce byla jedna z prvních tohoto druhu v Evropě (1995) a byla vyrobena v USA. Oproti běžným dráhám jsou koleje nahoře. Blue Tornádo patří ke špičce svého druhu a k nejrychlejším horským dráhám vůbec. Délka dráhy je téměř 760 m a výška je 50 m.

Magic Mountain - Klasická horská dráha dosahující rychlosti až 90 km/hod. Jedná se o první ocelovou dráhu v parku (1985). Délka dráhy je téměř 700 m a výška je 35 m.

I corsari (piráti) - Jediná vodní podzemní atrakce tohoto druhu v Evropě. Atrakce se nachází 30 - 40 m pod zemí a je jednou z nejdražších v parku. Stavěla se 5 let a její cena je 100 miliard lir (v r. 1996) cca 50 mln. €. Zajímavostí je, že tato atrakce je plně automatizovaná a řízena počítačově bez jediného zásahu člověka. Kromě návštěvníků se pod zemí nenachází žádný jiný člověk. Princip této atrakce je tzv. podzemní a podvodní svět. Tato atrakce patří do tzv. skupiny Dark Ride.

Colorado Boat - Zábavní vodní atrakce. Proplujete na voru na divoké vodě a poté budete spuštěni z 30metrové výšky do vody.

Jungle Rapids - Druhá vodní atrakce, která vás zavede do pravé džungle plné vodopádů a nástrah. Poplujete člunem pro 6 osob po velmi silné vodě.

Sequoia Adventure - Netypická a dobrodružná horská dráha. Celou dobu jízdy je návštěvník hlavou dolů.

The Spectacular 4D Adventure - Exkluzivní a největší 4D kino v Evropě. Gardaland jako první v Evropě představil v roce 2005 tuto dokonalou verzi 4D kina.

Mammut - Nejdelší rodinná horská dráha která kdy vůbec byla vyrobena na motivy filmu "Doba ledová". Jízda trvá téměř tři minuty. Tato atrakce je jedinou svého druhu v Evropě (2008). Dráha je dlouhá téměř 1100 m!

Toto jsou jen některé atrakce v Gardalandu, v parku je několik dalších typických i netypických atrakcí, jako je obří kolo, Ikarus, centrifuga, autíčka a další.

Otevírací doba[editovat | editovat zdroj]

Park je otevřen od května do října od 10 do 24 hod (2009). Stejně tak i atrakce fungují od 10 do 24 hodin (2009). V nočních hodinách v určité dny zpravidla od 24. hodiny do ranních hodin se koná disco laser show.

Další součásti[editovat | editovat zdroj]

V parku se také nachází 4hvězdičkový hotel připomínající pohádkový svět. Kromě hotelu je v parku několik restaurací, pizzerií, fast foodů, barů, supermarket, kadeřnictví a lékárna. Vše v pohádkovém provedení.

Raptor (2011)[editovat | editovat zdroj]

Raptor

V dubnu 2011 byla v Gardalandu otevřena největší a nejrychlejší horská dráha v parku - Raptor. Jízda začíná v podzemí a během 2 sekund se dostane na rychlost 100 km/h a místy dosáhne rychlosti až 120 km/h. Dráha je dlouhá přes 800 m. Raptor patří mezi 10 nejrychlejších horských drah na světě. Konstrukce trvala necelých 10 měsíců. Vstup na dráhu bude pro návštěvníky nad 12 let a s minimální výškou 140 cm.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]