Gützold

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
GÜTZOLD GmbH & Co. KG
Logo
Právní forma GmbH & Co. KG
Založeno 1946
Zakladatel Jan Gützold
Sídlo Zwickau, Německo
Oblast výroby hračkářský průmysl
Produkty modelová železnice
Oficiální web www.guetzold.de

Gützold je výrobce modelové železnice ze saského Zwickau.

Historie společnosti začíná rokem 1946, kdy Jan Gützold založil v Zwickau slévárnu. V roce 1948 vyrobil pro své syny modelovou železnici ze dřeva a kovu a na to nakonec malou sérii pěti úplných vlaků s rozchodem kol přibližně 32 mm. Roku 1950 vyrobil jako vánoční dárek znova pro své syny první hračku lokomotivy, tendrovou lokomotivu na střídavý proud pro tříkolejnicový provoz se skříní z hliníkových odlitků a rámů ze zinku ve velikosti H0. Tím byl založen rodinný podnik „Gützold KG“ s asi deseti zaměstnanci a s výukou učňů. Roku 1968 předal Jan Gützold vedení svému synu Berndovi.

Jako soukromý podnik musel být roku 1972 vyvlastněn a byl přejmenován na „VEB Eisenbahnmodellbau Zwickau“. O dva roky později došlo ke sloučení s několika dalšími výrobci hraček z Zwickau jako „VEB Eisenbahnmodellbau“ a Bernd Gützold již nebyl ve vedení společnosti. Podnik byl znova roku 1982 přejmenován na „VEB Plasticart Annaberg-Buchholz“ a počet zaměstnanců stoupl na 140. Výrobky se distribuovaly pod názvem PIKO.

Po politických změnách roku 1990 byl podnik zprivatizován, získal znovu název „Gützold KG“ s Berndem Gützoldem jako generálním ředitelem. Nové podmínky na trhu si vynutily úpravu počtu zaměstnanců na 35. Postupně se modernizovala výroba novými přístroji a zaváděly se nové technologie výroby. 1. června 1996 se společnost změnila na jiný typ obchodní společnosti s názvem „Gützold GmbH & Co KG“.

Od té doby si společnost drží své pevné místo na trhu, nabízí kvalitní výrobky ve velikosti H0 pro stejnosměrný i střídavý proud a dále postupně rozšiřuje sortiment o modely ve velikosti TT.

Zdroje a reference[editovat | editovat zdroj]