Frivolitkovaná krajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Základem frivolitkované krajky je jednoduchý obyčejný uzel. Při jeho vázání na botě je možné si všimnout, že když nechá-li se jedna tkaničku napnutá, druhá se okolo ní omotá. Takový uzel se potom dá udělat dvěma způsoby. Záleží na způsobu vedení druhé tkaničky - jestli jde nad první,nebo pod první tkaničkou. Dva takové uzlíky vedle sebe tvoří frivolitkový uzlík.

Tato krajka prý vznikla v orientu a postupně se dostala do celého světa. Byla velmi oblíbená pro svoji zdobnost a relativní jednoduchost. Nyní je to již skoro zapomenuté umění, které se opět pomalu rozvíjí díky několika časopisům.

Tvoří se z ní nádherné dečky, lemování ubrusů, oblečení nebo aplikace a šperky.

Výhodou je, že tato ruční práce zabere málo místa a dá se tak vzít skoro všude.

Jsou dva způsoby jak tuto krajku tvořit. Od toho se také liší pomůcky pro výrobu.

Krajka tvořená pomocí jehly[editovat | editovat zdroj]

Tento způsob se používá převážně v Americe.

Principem je, že uzlíky se váží na jehle a po vytvoření množství uzlíků ze vzoru se jimi protáhne nit navlečená na jehle. Předpokadem je dostatečně dlouhá jehla, která je po celé délce stejně silná.

Technika vypadá jednodušeji, než druhá uvedená a je možné se ji snáz naučit. V Česku je však obtížné sehnat jehlu, se kterou se dá takto pracovat. V českých podmínkách je možné speciální jehlu na frivolitkování nahradit jehlou na navlékání korálků č. 9.

Krajka tvořená pomocí člunku[editovat | editovat zdroj]

V Evropě se používá na vázání krajky frivolitkový člunek. Je několik variant podle složitosti krajky.

Nejjednoušší varianta je použití člunku a klubíčka. Tvoří se s ní jednoduché krajky složené ze slziček, oválků a kroužků, propojené jednoduchou nití.

Další varianta je použití dvou člunků - při složitější krajce, kdy se na propojovací nit také váží uzlíky. Tato technika vypadá složitěji. Jedna ruka napíná nit a druhá pohybuje s člunkem, kterým se váží uzlíky.

Odkazy na české stránky o frivolitce[editovat | editovat zdroj]

Frivolitka.cz
gord.gringo.cz