Soundsystém

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Freetekno soundsystém)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
DJ ze soundsystému Raptus

Soundsystém, známý také jako Tribes kmen/y je uskupení lidí, společně vlastnící techniku a další instrumenty, potřebné k pořádání Freetekno parties, jako je například známý teknival CzechTek.

Technikou se rozumí zejména:

Většina dnešních [kdy?] soundsystému má trvalé zázemí – většina jejich členů má trvalé bydliště a zaměstnání, případně ještě studují.

Každý soundsystém má „svého“ DJ, který má sbírku gramofonových desek s různými zvuky a rytmy. Z těchto desek na několika gramofonech (obvykle 2-3) vytváří výsledný mix. Tím je obvykle dunivá skladba (tzv. set) plná spirálovitých zvuků a hlubokých či vysokých průběhů a ozvěn. DJ je většině účastníků skrytý za hradbou reproduktorů, většinou v autobusu či v náklaďáku.

K sound systému patří i bar, kde se podávají alkoholické nápoje.

Větší parties se tvoří „spojením“ několika soudsystémů dohromady, kdy aparatury vytvoří mohutné hradby reproduktorů a jejich zvuk je slyšet mnoho kilometrů po okolí, což vyvolává nevoli obyvatel dané oblasti. Takové uskupení se většinou pojmenovává po iniciálech jednotlivých systémů. Např. StraTekk (Strahov soundsystem, Oktekk soundsystem).

Nejstarší soundsystémy jsou:

  • Mayapur, Cirkus Alien, Technical Support (již neexistuje), NSK, Metro, Strahov, Merkur, Igra, Direct Drive (již neexistuje), Morphonik Harampade, Vosa, Boyone, Oktekk, Zmastek, Mikro

Známé zahraniční soundsystémy :

  • Spiral Tribe, Lego system, Metekk, Teknokrates, Anticheese, Desystematik soundlab, Kamikaze, Kernel Panik, Dezert Storm, Animatek, Mutoid Waste Co.

Související články[editovat | editovat zdroj]