FreeNAS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
FreeNAS
FreeNAS webové rozhaní
FreeNAS webové rozhaní
Vývojář iXsystems inc. Founder: Olivier Cochard-Labbé
Aktuální verze 9.3-RELEASE (9. prosince, 2014)
Operační systém BSD (na i386/IA-32 a x86-64)
Typ softwaru Síťové úložiště
Licence BSD licence
Web www.freenas.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

FreeNAS je projekt, jehož cílem je vytvořit NAS (Network-attached storage), tedy síťové úložiště, které by na standardním PC poskytlo všechny důležité vlastnosti komerčních síťových úložišť, mělo jednoduché ovládání a bylo za přijatelnou cenu (free software).

FreeNAS je jednoúčelová BSD distribuce, ve své aktuální stabilní verzi je postavená na FreeBSD 7.2. Koncepčně vychází z distribuce m0n0wall, z níž čerpá především svým minimalistickým pojetím a webovým rozhraním s použitím PHP skriptů.[1]

FreeNAS ve verzi 0.7 podporuje souborové systémy ZFS, UFS, FAT32, ext2/ext3, NTFS (posledně jmenovaný pouze pro čtení), síťové protokoly CIFS (Samba), FTP, NFS, SSH, RSYNC a AFP, dále je možné využít hardwarový nebo softwarový RAID 0, 1 a 5. Uživatele je možné ověřovat lokálně, pomocí LDAP nebo v doméně Microsoft Windows.

O systému FreeNAS[editovat | editovat zdroj]

Systém FreeNAS začal v roce 2005 vyvíjet francouz Olivier Cochard-Labbe, který do současnosti působí jako vedoucí malého mezinárodního vývojového týmu.[2] Mezi hlavní přednosti tohoto systému patří nízké nároky na hardwarové vybavení počítače, na němž je instalován. Samotná instalace má necelých 70 MB a je možné ji provozovat z LiveCD, USB Flash Disku, paměťové karty nebo samozřejmě z pevného disku počítače.[3] Samotné nároky na výkon systému jsou také nízké. K správnému fungování FreeNASu postačí jakýkoliv procesor Pentium s minimálně 96 MB RAM. Toto je oproti konkurenčním systémům výhoda, protože umožňuje nenáročnou implementaci do sítě bez finančních nároků na nákup nového stroje. Samozřejmě použití takovéto minimalistické konfigurace nelze obecně doporučit, ale pro získání zkušeností se systémem a jeho integrací do lokální sítě je zcela dostačující. Krom nízké náročnosti na hardware je předností FreeNASu i široká paleta podporovaných funkcí a služeb.[4] Základními službami systémů jsou:

Z tohoto výčtu je patrné, že systém FreeNAS bude fungovat v jakékoliv síti, ať již bude tvořena klienty s operačním systémem Windows, Mac OS nebo jiným systémem historicky vycházejícím z Unixu. FreeNAS se ovšem neomezuje pouze na komunikaci s počítači. Především v domácnostech může být zajímavá funkce UPnP audio/vizuálního serveru s jehož pomocí je možné streamovat multimediální soubory přímo do zobrazovacích zařízení, herních konzolí, mobilních telefonů a dalších zařízeních podporujících sadu protokolů Universal Plug and Play. Kompletní přehled zařízení s oficiální podporou UPnP je možné najít na https://web.archive.org/web/20091126081325/http://www.upnp-ic.org/kshowcase/view. Především pro uživatele platformy Apple Mac a obecně pro všechny uživatele Apple iTunes je určena podpora protokolu pro multimediální streaming DAAP. Při použití tohoto protokolu pak FreeNAS funguje jako databáze multimediálního obsahu pro všechny počítače s Apple iTunes na dané lokální síti. V prostředí malých firem může být užitečná funkce webserveru a to k tvorbě nenáročného firemního intranetu. Je ovšem nutné podotknout, že použití těchto služeb přesahujících primární účel NAS zařízení má vliv na výkon systému a může nejen zpomalovat ostatní primárně NASové služby, ale také zvyšovat nároky na hardware.

Novinkou od verze 0.7 je souborový systém ZFS, který nativně podporuje možnost tvorby inkrementálních otisků diskového oddílu – snapshotů, transparentní kompresi výrazně urychlující zápis a stálou kontrolu konzistence zapsaných dat. Pro ZFS je také typická prakticky nepřekonatelná kapacitní hranice 16 EB.[5]

Mezi další funkce operačního systému FreeNAS patří:

Předností systému FreeNAS je jeho podrobně zpracovaný manažer hlučnosti a spotřeby elektrické energie. Disky lze v době, kdy nejsou používány vypnout, což snižuje nejen spotřebu energie a hlučnost zařízení, ale také zvyšuje životnost disků. Monitorovací funkce, které dovolují sledovat stav sítě a pevných disků, jsou rovněž užitečné a ve spojení s pravidelnými emailovými reporty dovolují i ve omezeném prostředí dobře sledovat stav systému. Ve firemním prostředí je jistě velkou devizou i možnost vytvářet šifrované disky a zabezpečit tak svá data před odcizením. Systém FreeNAS je šířen pod BSD licencí, což je jedna z nejsvobodnějších licencí pro svobodný software.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FreeNAS Team. FreeNAS: The Free NAS Server [online]. [2005-2009] [cit. 2009-04-20]. Dostupný z WWW: <http://www.freenas.org/index.php?option=com_content&task=view&id=11&Itemid=22>.
  2. BSDCan2007: Olivier Cochard-Labbe [online]. 2007 [cit. 2009-04-20]. Dostupný z WWW: <http://www.bsdcan.org/2007/schedule/speakers/11.en.html>.
  3. NAS server: FreeNAS. InfoWorld [online]. 2007 [cit. 2009-04-20]. Dostupný z WWW: <http://www.infoworld.com/node/61883 Archivováno 4. 5. 2009 na Wayback Machine>. ISSN 0199-6649.
  4. FreeNAS Knowledgebase [online]. [2006] [cit. 2009-04-20]. Dostupný z WWW: <http://www.freenaskb.info/kb/>.
  5. KRČMÁŘ, Petr. Co umí souborový systém ZFS [online]. 2006 [cit. 2009-04-20]. Dostupný z WWW: <http://www.root.cz/clanky/co-umi-souborovy-system-zfs/>.