Přeskočit na obsah

Frank Lentini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frank Lentini
Narození18. května 1889
Rosolini
Úmrtí22. září 1966 (ve věku 77 let)
Jacksonville
Povolánísvětský a cirkusový artista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Frank Lentini

Francesco (Frank) A. Lentini (18. května 188921. září 1966) se narodil v Rosolini na Sicílii do rodiny s dvanácti dětmi (7 sester a 5 bratrů) a byl známý tím, že měl 3 nohy.

Lentiniho vada[editovat | editovat zdroj]

Lentiniho deformita byla výsledkem částečně absorbovaného siamského dvojčete. Dvojče k němu bylo připojeno ve spodní části páteře a sestávalo z pánevní kosti, mužských pohlavních orgánů a nohy v plné velikosti, s malým chodidlem připojeným ke kolenu této třetí nohy, to vše vycházející z pravé strany Lentiniho těla. Lentini měl tedy tři nohy, čtyři chodidla a dvě sady fungujících mužských pohlavních orgánů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve věku 8 let se rodina Lentiniho přestěhovala do USA a vstoupila do cirkusu Ringling Brothers Circus, kde předváděla vystoupení pod názvem The Great Lentini (Úžasný Lentini). Americké občanství dostal až ve 30 letech (roku 1911). Jeho kariéra trvala více než 40 let, pracoval s každým známým cirkusem, včetně cirkusu Barnum & Bailey a Buffalo Bill's Wild West Show. Lentini byl tak respektován mezi svými vrstevníky, že ho nazývali králem.

V mládí Lentini využíval svou výjimečnou třetí nohu ke kopání míče napříč jevištěm, čímž si vysloužil přezdívku 'Třínohý hráč fotbalu' (Three-Legged Football Player). V době, kdy bylo Frankovi 6 let, měly jeho normální nohy mírně odlišné délky - jedna měla 39 palců, druhá 38 palců. Jeho třetí noha měla pouze 36 palců a čtvrtá malá, připojená ke kolenu té třetí, byla deformovaná (congenital talipes equinovarus). Ještě v dospělosti měly obě jeho primární nohy různou délku a třetí byla o několik palců kratší. Stěžoval si, že přestože má tři nohy, tak žádné dvě nejdou do páru. V roce 1907 se oženil s Theresou Murrayovou a měl s ní 4 děti - Josephinu, Natale, Franka a Jamese. Frank Lentini zemřel na selhání plic v Jacksonvillu na Floridě ve věku 77 let.

Lentiniho fotografie je uvedena na zadní straně alba rockové skupiny Alice in Chains z roku 1995.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]