Fotoliga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Fotoliga, neboli Workers Film and Photo League (WFPL) byla levicově orientovaná organizace tzv. kulturních pracovníků (Cultural Workers) v USA, která pořádala řadu fotografických kurzů. Ve 30. a 40. letech se zabývala dokumentováním života ve velkoměstech na východním pobřeží USA.[1] Měla úzké přátelské vazby na sovětské Rusko, organizace Internationale Arbeiterhilfe (IAH) a International Workers Relief. Posledně jmenovaná společnost měla úzký vztah s německým komunistou Willi Münzenbergem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1920 do 1930 dokumentovala WFPL Stávky pracujících a politické aktivity, mimo jiné také „Passaic Textile Strike“, „Gastonia Textile Strike“ a „National Miners Union Strike“ v období od 1931 do 1932.

WFPL byla de facto kulturní organizací Komunistické strany USA, neuváděla své filmy v kinech, ale v rámci uvnitř strany, nebo na takzvaných akcích "Trade Union Unity League".

V roce 1933 bylo z názvu organizace vynecháno slovo „Workers“, takže z něj zůstalo pouze „Film and Photo League“. V roce 1935 bylo zrušeno sovětské oddělení WIR. FPL přežívalo ještě jeden rok, pak se z ní stala soukromá produkční firma.

Jiný zdroj uvádí, že Fotoliga zanikla roku 1951, poté co byla obviněna ze sympatií ke komunismu.[1]

Členové WFPL[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e http://test.mojekris.net/itf/DejinyFotografie.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]