Fileteado

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cedule ve stylu fileteado

Fileteado nebo také Filete porteño je styl užitého umění spojený s argentinským hlavním městem Buenos Aires. Používá se zde např. ke zdobení vývěsních štítů, karosérií automobilů nebo domovních fasád. K jeho charakteristickým vlastnostem patří používání pestrých barev, gotické písmo, bohaté ornamenty zpravidla rostlinného původu, důraz na symetrii a maximální využití volné plochy. Častými náměty jsou portréty slavných osobností (např. zpěvák tanga Carlos Gardel) a různé rázovité průpovídky v místním dialektu lunfardo.

Fileteado vzniklo koncem devatenáctého století v prostředí přistěhovalců z Itálie, který začali kvůli reklamě zdobit své povozy rozvážející potraviny nápadnými malbami.[1] Na tuto činnost se specializovali umělci zvaní „fileteadores“, kteří se po zavedení motorizace přeorientovali na autobusy a nákladní automobily a jejich výtvory se staly součástí městského koloritu.

V roce 2015 bylo fileteado zařazeno na seznam Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva.[2] Den fileteada se slaví 14. září, protože toho dne byla v roce 1970 zahájena v Buenos Aires první specializovaná výstava, která přispěla k uznání této techniky jako uměleckého žánru.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Iberoamerický týden 2018 – ČESTA [online]. [cit. 2020-01-26]. Dostupné online. (česky) 
  2. Jezdecká škola, velbloudí rituál, kravské zvony. Nově v UNESCO. TÝDEN.cz [online]. 2015-12-03 [cit. 2020-01-26]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]