Festo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Festo
Logo
Právní forma komanditní společnost
Založeno 1925
Zakladatel Gottlieb Stoll
Sídlo Esslingen am Neckar, Německo
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Claus Jessen
Oblast činnosti Procesní a průmyslová automatizace
Produkty Pneumatické a elektrické pohony, ventily, ventilové terminály, čidla, kamerové systémy, vzdělávání a semináře Didactic
Zaměstnanci 17 800
Oficiální web www.festo.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Festo je předním celosvětovým dodavatelem automatizační techniky a také společnost, která se výrazně angažuje v oblasti poskytování průmyslových školení a vzdělávacích programů. Tím Festo zvyšuje produktivitu a konkurenceschopnost svých zákazníků. Přestože má světová skupina Festo Group poměrně přísná kritéria, spolupracuje již s 61 národními společnostmi a ve 176 zemích světa má své zastoupení..

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Festo vznikla v německém městě Esslingen am Neckar (oblast Bádensko-Württembersko) v roce 1925. Zakladateli byli Gottlieb Stoll a Albert Fezer.

Společnost Festo a oblasti působení[editovat | editovat zdroj]

Festo má aktuálně přes 30 000 katalogových výrobků. V současné době má pobočky v 61 zemích světa a více než 250 obchodních zastoupení ve 176 zemích světa. Přibližně 7 % svého každoročního obratu investuje do výzkumu a vývoje nových výrobků a služeb. Velkým tématem pro Festo je také koncepce Industry 4.0 (Průmysl 4.0), kde se aktivně podílí na vývoji všech procesů, které jsou s tímto spojené. Festo dokonce spolu s několika dalšími společnosti (např. Siemens, SAP) stálo u zrodu Industry 4.0.

Dalšími oblastmi působnosti společnosti jsou systémová řešení, která vznikají především na základě individuálních požadavků zákazníků, dále také vzdělávání a v neposlední řadě jsou to služby, které jsou zaměřeny především na energetickou účinnost (úspory energií, měření úniků stl. vzduchu atd.).

Činnost společnosti se dá rozdělit do tří základních kategorií:

Automatizace výroby[editovat | editovat zdroj]

Společnost sleduje světové trendy a na základě toho vyvíjí výrobky. Tyto inovativní součástky mají za cíl především energetickou úsporu a ohleduplnost k životnímu prostředí. Každoročně tak vzniká katalog nových prodejních výrobků a k nim i příslušný software a online nástroje.

Inovace v pneumatické a elektrické automatizační technologii přinášejí vysokou produktivitu a maximální užitek pro zákazníky společnosti Festo. Přes 300 000 zákazníků z automobilového, elektrotechnického či potravinářského průmyslu. Další odvětví, kterými se Festo zabývá jsou např. farmacie nebo papírenský, chemický a solární průmysl.

Automatizace procesů[editovat | editovat zdroj]

Festo poskytuje koncepce pro výrobu, dopravu, manipulaci a nakládání s tekutinami, plyny a materiály konzistenci pasty či pevnými látkami. Pro zóny GMP, ATEX nebo potravinářské provozy. Jde také o koncepce pro vysoké a nízké teploty a drsné a korozivní prostředí. Společnost dodává součásti pro kompletní vedoucí řetězce. Jde o jednotlivé součásti i kompletní systémy. Automatizace procesů od Festo probíhá v oblasti petrochemických provozů, výroby papíru, ropného a plynárenského průmyslu, výroby elektrické energie a elektráren, získávání kovů a hornictví. V oblastech s nároky na hygienické prostředí se jedná o biotechnologie, chemický průmysl a potravinářství.

Festo Didactic - výukové systémy a vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Festo poskytuje školení a konzultace ve 26 jazycích. Tzv. vzdělávání Didactic provozuje po celém světě ve vlastních školících zařízeních a účastní se jich cca 42 000 lidí ročně. Vzdělávání Didactic se zaměřuje na průmyslovou a procesní automatizaci. V praxi se jedná zefektivnění procesů v údržbě, v konstrukci a výrobě.

Bionic Learning Network[editovat | editovat zdroj]

Festo často hledá inspiraci pro své nové projekty v přírodě. Program, který se tímto tématem zabývá, nese název Bionic Learning Network a mezi realizovanými projekty můžeme najít například SmartBird, což je bionická koncepce racka, který umí létat stejně jako jeho živý vzor. SmartBird umí sám vzlétnout, optimalizovat spotřebu energie ve vzduchu a za pomoci plachtění i přistát. Celý robot váží 450 gramů a rozpětí křídel má necelé dva metry. Více si o tomto programu a jeho dalších projektech můžete přečíst na www.festo.com/bionic.[1][2]

Pobočky v ČR[editovat | editovat zdroj]

Festo má stovky poboček po celém světě. V České republice funguje internetový e-shop. Kromě toho má společnost u nás tři kamenné pobočky:

 • Sídlo společnosti (Modřanská 543/76, Praha 4)
 • Automatizační centrum (třída Tomáše Bati 164, Zlín-Prštné)
 • Výrobní závod (Festo Production s.r.o., Moskevská 674, Česká Lípa)

Partneři[editovat | editovat zdroj]

 • MORAM CZ s. r. o. (U elektrárny 4171/4G, Hodonín)
 • Transportní technika Tůma (Ratibořská 421/177, Opava 5)
 • Technická kancelář s prodejnou (Ruská 513/62, Ostrava-Vítkovice)

Certifikace[editovat | editovat zdroj]

 • Certifikáty jakosti: ISO 9001 (1990), VDA 6.4 (2000), ISO/TS 16949 (2007), EN 13980 (2004), PED 97/23/EC, modul D1 (2004).
 • Environmentální certifikáty: ISO 14001 (1999), (EMAS I 1996 – 2002).
 • Certifikace skupiny v rámci vývoje, výroby a logistické sítě:ISO 9001 (od roku 2005), ISO 14001 (od roku 2005), 1 pobočka certifikována podle VDA 6.4, 1 pobočka certifikována podle ISO TS 16949, 1 pobočka certifikována podle OHSAS 18001.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Festo a jeho robotické stroje kopírují přírodu [online]. zive.cz, 2011-4-1 [cit. 2011-11-29]. Dostupné online. 
 2. Festo creates SmartBird flying robotic seagull [online]. gizmag.com, 2011-3-25 [cit. 2010-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]