Festo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Festo
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma komanditní společnost
Datum založení 1925
Zakladatel Gottlieb Stoll
Sídlo Esslingen am Neckar, Německo
Adresa sídla Esslingen am Neckar, Německo
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Claus Jessen
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Procesní a průmyslová automatizace
Produkty Pneumatické a elektrické pohony, ventily, ventilové terminály, čidla, kamerové systémy, vzdělávání a semináře Didactic
Zaměstnanci 17 800
Identifikátory
Oficiální web www.festo.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Festo AG & Co. KG je německá nadnárodní společnost v oblasti průmyslového řízení a automatizace se sídlem v Esslingenu. Jednou z jejich dceřiných společností je Festo Didactic.

Angažuje se také v oblasti poskytování průmyslových školení a vzdělávacích programů. Festo Group spolupracuje s 61 národními společnostmi a má zastoupení ve 176 zemích světa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Festo vznikla v německém městě Esslingen am Neckar (oblast Bádensko-Württembersko) v roce 1925. Zakladateli byli Gottlieb Stoll a Albert Fezer.

Oblasti působení[editovat | editovat zdroj]

Festo má aktuálně přes 30 000 katalogových výrobků. V současné době má pobočky v 61 zemích světa a více než 250 obchodních zastoupení ve 176 zemích světa. Přibližně 7 % svého každoročního obratu investuje do výzkumu a vývoje nových výrobků a služeb. Velkým tématem pro Festo je také koncepce Industry 4.0 (Průmysl 4.0), kde se aktivně podílí na vývoji všech procesů, které jsou s tímto spojené. Festo dokonce spolu s několika dalšími společnosti (např. Siemens, SAP) stálo u zrodu Industry 4.0.

Dalšími oblastmi působnosti společnosti jsou systémová řešení, která vznikají především na základě individuálních požadavků zákazníků, dále také vzdělávání a v neposlední řadě jsou to služby, které jsou zaměřeny především na energetickou účinnost (úspory energií, měření úniků stl. vzduchu atd.).

Činnost společnosti se dá rozdělit do tří základních kategorií:

Automatizace výroby[editovat | editovat zdroj]

Společnost sleduje světové trendy a na základě toho vyvíjí výrobky. Tyto inovativní součástky mají za cíl především energetickou úsporu a ohleduplnost k životnímu prostředí. Každoročně tak vzniká katalog nových prodejních výrobků a k nim i příslušný software a online nástroje.

Inovace v pneumatické a elektrické automatizační technologii přinášejí vysokou produktivitu a maximální užitek pro zákazníky společnosti Festo. Přes 300 000 zákazníků z automobilového, elektrotechnického či potravinářského průmyslu. Další odvětví, kterými se Festo zabývá jsou např. farmacie nebo papírenský, chemický a solární průmysl.

Automatizace procesů[editovat | editovat zdroj]

Festo poskytuje koncepce pro výrobu, dopravu, manipulaci a nakládání s tekutinami, plyny a materiály konzistenci pasty či pevnými látkami. Pro zóny GMP, ATEX nebo potravinářské provozy. Jde také o koncepce pro vysoké a nízké teploty a drsné a korozivní prostředí. Společnost dodává součásti pro kompletní vedoucí řetězce. Jde o jednotlivé součásti i kompletní systémy. Automatizace procesů od Festo probíhá v oblasti petrochemických provozů, výroby papíru, ropného a plynárenského průmyslu, výroby elektrické energie a elektráren, získávání kovů a hornictví. V oblastech s nároky na hygienické prostředí se jedná o biotechnologie, chemický průmysl a potravinářství.

Festo Didactic[editovat | editovat zdroj]

Festo poskytuje školení a konzultace ve 26 jazycích. Tzv. vzdělávání Didactic provozuje po celém světě ve vlastních školících zařízeních a účastní se jich cca 42 000 lidí ročně. Vzdělávání Didactic se zaměřuje na průmyslovou a procesní automatizaci. V praxi se jedná zefektivnění procesů v údržbě, v konstrukci a výrobě.

Bionic Learning Network[editovat | editovat zdroj]

Festo často hledá inspiraci pro své nové projekty v přírodě. Program, který se tímto tématem zabývá, nese název Bionic Learning Network a mezi realizovanými projekty můžeme najít například SmartBird, což je bionická koncepce racka, který umí létat stejně jako jeho živý vzor. SmartBird umí sám vzlétnout, optimalizovat spotřebu energie ve vzduchu a za pomoci plachtění i přistát. Celý robot váží 450 gramů a rozpětí křídel má necelé dva metry. Více si o tomto programu a jeho dalších projektech můžete přečíst na www.festo.com/bionic.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Festo a jeho robotické stroje kopírují přírodu [online]. zive.cz, 2011-4-1 [cit. 2011-11-29]. Dostupné online. 
  2. Festo creates SmartBird flying robotic seagull [online]. gizmag.com, 2011-3-25 [cit. 2010-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]