Ferdinandus Orden 1561

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádové symboly.png

Ferdinandus Orden 1561 (Ferdinandský řád, dříve Österreichischen Humanitärer Ferdinandus Orden 1561 neboli Rakouský humanitární Ferdinandský řád 1561) je starobylý rakouský rytířský řád,[1] jehož hlavní náplní je podpora a pomoc zdravotně a sociálně hendikepovaným lidem. Zakladatelem řádu byl roku 1561 římský císař, český a uherský král a rakouský arcivévoda Ferdinand I. Habsburský.[1] Jeho cílem bylo zaopatření válečných veteránů.[2] Řád působil po většinu své existence souběžně v rakouských, německých a českých zemích. Dnes má řád mezinárodní charakter a angažuje se především v humanitární oblasti. Vedle podpory rodin příslušníků bezpečnostních sborů, které v souvislosti se službou postihla ztráta, nebo zranění s vážnými trvalými následky, se stará o nejchudší z chudých, pozůstalé, trpící nouzí a osudem zkoušené. Motto řádu je „Fiat iustitia aut pereat mundus“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie tohoto vojenského řádu sahá do roku 1561, kdy Evropa čelila turecké invazi. Zakladatelem byl rakouský vojevůdce Kryštof Kugler a patronem německý císař Ferdinand I. Habsburský, který vládl říši, zahrnující německé, rakouské, české a uherské země.

Vznik řádu[editovat | editovat zdroj]

Původně římskoněmecký král a rakouský arcivévoda Ferdinand I. Habsburský, se stal roku 1526 smrtí Ludvíka Jagellonského v bitvě u Moháče českým a uherským králem. Spolu s těmito zeměmi zdědil i válku s Turkem a na jeho bedra tak padla obrana Evropy. Čelil Turkům i před branami Vídně a pomalu přenesl válku zpět do Uher. Během dlouhých kampaní proslula řada vojevůdců, mezi nimi i Kryštof Kugler, zakladatel Ferdinandského řádu. Kryštof jako dobrý vojevůdce prosazoval v souladu s rytířskými ideály v mezidobí válečných kampaní péči o vojáky, kteří bránili říši i Evropu proti Turkům. V duchu motta "služba za službu" zaměstnával své veterány, pečoval o těžce zraněné i zmrzačené vojáky i o rodiny padlých. Tuto ideu přednesl i Ferdinandu Habsburskému, který se stal roku 1556 císařem.

Císaře idea nadchla a 9. září 1561 slavnostně založil prestižní služebný rytířský řád, nesoucí jeho jméno coby patrona - Ferdinandus orden 1561. Tímto aktem se stala péče o válečné veterány právní normou, i otázkou prestiže.

Patron řádu spočinul k poslednímu odpočinku v katedrále sv. Víta v Praze. Kryštof Kugler, zakladatel a první velmistr řádu, pak předal meč a žezlo svým mužským potomkům a tak tento dynastický rytířský řád vykonává svou činnost na území Rakouska, Spolkové republiky Německo a České republiky do dnešních dnů.

Činnost řádu v České republice[editovat | editovat zdroj]

Členové řádu během investitury v chrámu sv. Ducha v Hradci Králové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b nomiahk.cz. nomiahk.cz [online]. [cit. 2017-10-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-09. 
  2. www.ferdinandusorden.at

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]