Přeskočit na obsah

Esna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Esna
إسنا
Odshora: nábřeží Nilu v Esně, vnitřek Chnumova chrámu, minaret mešity, moderní zdymadla v Esně, farmy u Esny
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+2
StátEgyptEgypt Egypt
GuvernorátLuxor
Esna
Esna
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel68 656 (2006)[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Esna (arabsky إسنا‎, koptsky ⲥⲛⲏ) je město v Egyptě nacházející se na pravém břehu Nilu asi 55 km jižně od Luxoru. Staří Egypťané město nazývali Tasenet, Řekové Latopolis.[2] V roce 2006 mělo město 68 000 obyvatel.

Významnou architektonickou památkou je Chnumův chrám.

Historická Esna

[editovat | editovat zdroj]

Řecké jméno Latopolis pochází od okounovité ryby lates nilský (Lates niloticus).[2] Tato největší ryba žijící v Nilu zde byla považována za posvátnou.

Chnumův chrám je doložen již z období 18. dynastie, za Ptolemaiovců a v Římské době byl však zásadně přestavěn.[2] Zasvěcen je bohu plodnosti Chnumovi, jeho manželce Menhit a synu Hekovi. Stěny jsou zdobeny reliéfy ptolemaiovských vládců a římských císařů stojících před různými egyptskými bohy.[2] Chrám je pouze částečně odkrytý, nachází se asi 200 m od Nilu a jeho základna je zhruba 9 metrů pod úrovní dnešních ulic.

Moderní Esna

[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nacházejí dva přehradní mosty přes Nil, první postavený Brity slouží od roku 1906, druhý je pak z 90. let 20. století. Hotelové lodě plavící se po Nilu z Luxoru do Asuánu či nazpět zde mohou strávit řadu hodin, než se jim podaří proplout systémem zdymadel.

Hlavními turistickými atrakcemi jsou zdejší trhy a výše zmíněný Chnumův chrám.

  1. Dostupné online.
  2. a b c d VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha: Libri, 2007. ISBN 978-80-7277-306-0. S. 173–174. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]