Ernestinum (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ernestinum)
Skočit na: Navigace, Hledání

Ernestinum, jinak Ústav idiotů Jednoty paní sv. Anny v Praze, (název Ernestinum, který se vžil, získal ústav až v roce 1898) byl ústav pro choromyslné, který založil Karel Slavoj Amerling 17. června 1871 v Praze. Sídlil nejprve v Kateřinské ulici na Novém Městě Pražském, už 1. listopadu téhož roku se ale přestěhoval do svého nového útočiště, Šternberského paláce na pražských Hradčanech (dnes jedna z poboček Národní galerie).

Amerling o chodu ústavu napsal (německy, protože nevěřil v odpovídající ohlas v češtině[1]) práci Die Idiotenanstalt des Sct. Anna-Frauen-Vereines in Prag nach ihrem zwölfjährigen Bestande vom J. 1871-1883 (von Dr. Karl Amerling) (vydáno v Praze v roce 1883 vlastním nákladem autora), do češtiny byla přeložena až roku 1997 Janou Kepartovou. Jde o neobyčejně náročný text, neboť Amerling používá mnoho vlastních neologismů, do nichž promítá své rozsáhlé vzdělání - např. jeho vlastní metody diasofie (průvěda, něm. Orientierungslehre) a mathese; dále pojmy jako dioikete, edentát, archonom, exilast, chrémat (výrobní pud), makropelmus (jedinec s nezvykle širokýma nohama a podobnýma rukama)[2], psychozot, proterot ("upovídaný, zbrklý blázen"), hyperkinet ("němý, neklidný běžec")[3] aj.

Podle Amerlinga se lidský život dělí do dvanácti fází po sedmi letech, přičemž "všechny roky po ukončení 84. roku života jsou mimořádné a taktéž všechny roky před 84. rokem života, neboť životní řád obnáší přesně dvanáctkrát sedm let." (sic!)[4]

Během existence ústavu se v něm vystřídalo asi 166 chovanců (mužů i žen), ročně od šesti (v Kateřinské ulici) do šedesáti roku 1883.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ernestinum : Ústav idiotů Jednoty paní sv. Anny v Praze : stav po 12 letech trvání (1871-1883) Praha : Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy 1998, strana 3 - Předmluva (autorem předmluvy je PhDr. Boris Titzl, Dr.).
  2. Ernestinum, str. 102
  3. Ernestinum. str. 28
  4. Ernestinum, str. 23

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Karel Slavoj Amerling: Ernestinum : Ústav idiotů Jednoty paní sv. Anny v Praze : stav po 12 letech trvání (1871-1883) Praha : Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy 1998, 131 s. Překlad a vysvětlivky Jana Kepartová, předmluva Boris Titzl.