Eldest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eldest
AutorChristopher Paolini
Původní názevEldest
PřekladatelOlga Machútová
IlustrátorChristopher Paolini
Obálku navrhlJohn Jude Palencar
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
EdiceOdkaz Dračích jezdců
Žánrfantasy
Datum vydání23. srpna 2005
Český vydavatelFragment
Česky vydáno2006
Typ médiakniha
Počet stran654 str.
ISBN80-7200-978-8
Předchozí a následující dílo
Eragon Brisingr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eldest je druhý díl fantasy cyklu Odkaz Dračích jezdců spisovatele Christophera Paoliniho.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Na začátku knížky je atmosféra po bitvě. Vardenové zrovna vítají Ažihada, který jde v doprovodu s Murtaghem a dalšími bojovníky, když je napadnou urgalové. Zabijí Ažihada, Murtagha i ostatní bojovníky, co šli s ním. Vardenové se z toho nemohou vzpamatovat, ale jako Ažihadova nástupce vyberou jeho dceru Nasuadu. Eragon přísahá věrnost jí a trpaslíkům a těsně po pohřbu Ažihada odejde spolu se Safirou, Aryou a trpaslíkem Orikem do Ellesméry (elfského města), kde si má zdokonalit svoje bojovnické schopnosti. Roran se vrátil domů do vesnice, kde dřív žil i Eragon. Celou vesnici ale začnou napadat ra'zakové, kteří chtějí právě Rorana, aby jim dal nějaké informace o Eragonovi. Vesnice se ale nevzdává a bojuje. Vesničané zabijí několik vojáků. Během toho všeho se Roran i přes nesouhlas jejího otce Slouna s Katrinou zasnoubí.

Když Eragon poznal královnu Ellesméry Islanzadí, dozvěděl se, že Arya je její dcera. Elfové mu ukázali jejich největší zbraň proti králi a zároveň jeho učitele - Oromise s drakem Glaedrem (Jezdce, o kterém Galbatorix neví, že přežil). Tak začal Eragonův a Safiřin výcvik v Ellesméře, kde se toho každý den učili víc a víc. Eragon zjistí, že přinesl dívce Elvě hrozné utrpení tím, že jí špatně požehnal.

Vesnici znovu napadne vojsko s ra'zaky a unesou Katrinu. Vesničané pochopí, že ve vesnici nemohou dál zůstávat a tak se vydají za Vardeny do Surdy. Roran chce ale spíš osvobodit Katrinu. Když zastaví v Nardě, odkud chtějí za pár dní vyjet čluny, vidí tam plakát s odměnami za dopadnutí jeho a Eragona. Roran si uvědomí, že Eragon je stále naživu. Eragon během oslav pokrevní přísahy získá kouzlem podobu elfa a Arye znovu vyzná lásku, která ho ale opět odmítne. Nazíráním Eragon zjistí, že Vardenové potřebují nutně pomoct, protože začíná bitva. Vezme Safiru a Orika a letí do Surdy. Tam se těsně před bitvou setká s Elvou. Ta mu překvapivě skoro nic nevyčítá. Nastane bitva. Eragon se Safirou jsou celkem úspěšní, ale po pár hodinách jsou už všichni vyčerpaní. V tom ale přijde trpasličí král Hrothgar se svým vojskem, když tu náhle se z nebe přiřítí Červený drak s někým na zádech a kouzlem Hrothgara zabije . Uprostřed bitvy připlouvá loď s Roranem a vesničany. Všichni si myslí, že je králova. Eragon se Safirou se jí vydávají zneškodnit.

Mezitím se vesničané dostanou až do Teirmu. V Teirmu hledají vybavení na loď, které by mohli levně koupit. Doslechnou se o Jeodovi který zkrachoval a prodává věci až moc levně. Když tam dojdou, baví se o obchodu a Jeod se dostane ke své bývalé sousedce Angele. Jeden muž se prořekne a řekne: U ní se přece chtěla Gertruda zastavit Rorane. Roran ho napomene, ale aby to nebylo vidět, protože muž prořekl pravé jméno. Roran si myslí, že Jeodovi nebude nic připomínat, ale připomínalo. Řekl: Ty jsi Roran, syn Gera. Roran se ho zeptal odkud to ví. Jeod mu odpověděl, že tady byl i se Safirou a Bromem. Když zjistí že to Roran neví, vypráví mu že Eragon je jezdec. Roran uvěří že mluví pravdu. Vesničané společně s Jeodem unesou velkou loď a plují do Surdy. Už jsou skoro tam když někdo vykřikne: Připlouvá loď. V tom se z nebe snese modrý drak a Roran na jeho hřbetě uvidí Eragona. Eragon řekne Vardenům že na lodi nejsou nepřátelé a pokračují dál v bitvě. K Eragonovi se snese červený drak Trn a na jeho hřbetě je Murtagh, který se nuceně přidal ke Galbatorixovi. Na závěr boje, kdy Eragon prohrává, si Murtagh vezme Zar'roc (meč Eragona) a řekne Eragonovi, že on je jeho bratr a starší syn Morzana. Eragon si myslí že mu lže, ale Murtagh to zopakuje i ve Starověkém jazyce. Eragon si všimne Rorana jak míří ke Dvojčatům a zabíjí je. Murtagh nechal Eragona žít a odletěl. Bitva skončila. Vardenové vyhráli ale pro Eragona to byla prohra. Vždy chtěl znát otce, ale teď toho litoval. Setkal se s Roranem a společně se Safirou šli k Nasuadě a Arye. Ty si už myslely, že je mrtvý. Nasuada rozhodla, aby se o tom, že je Eragon syn Morzana nikdo nedozvěděl. Eragon vše vysvětlí Roranovi a dohodnou se, že Eragon půjde s Roranem zachránit Katrinu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Eragon
2005
Eldest
Nástupce:
Brisingr