Efficient Consumer Response

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Efficient Consumer Response (ECR), česky "účinná odpověď na spotřebitele" je společná iniciativa výrobců a zástupců dodavatelských a obchodních řetězců, jejímž cílem je pružněji reagovat na poptávku zákazníků a optimalizovat procesy pohybu výrobku od výrobcovy expedice přes logistické a dodavatelské řetězce až ke konečnému spotřebiteli, lépe, rychleji, s nižšími náklady a trvale udržitelným způsobem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má jít o snahu zrychlit, zlevnit a usnadnit cesty od výrobce k zákazníkovi. Následně tak vzniká prostor pro výhody pro spotřebitele, jako jsou nižší ceny, možnost většího výběru produktů a lepší dostupnost výrobků. Odborné studie i uskutečněné projekty ukazují, že účinnou aplikací metod ECR lze ušetřit náklady ve výši několika procent. Implementace ECR je vhodná pro všechny subjekty, které se pohybují v oblasti výroby, logistiky a prodejů velkého objemu rychloobrátkového zboží. V podstatě znamená ECR redesign procesů a změnu přístupů v řízení dodávek zboží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt ECR vznikl v polovině devadesátých let jako odpověď na změny v dodavatelských řetězcích, které vznikly rozšířením informačních technologií. ECR je iniciativou mezinárodní a díky tomu jednotlivé státy čerpají zkušenosti a materiály z mnoha zemí. V roce 2001 bylo vytvořeno neziskové sdružení Česko-Slovenská iniciativa ECR, jejímiž zakládajícími členy byly nejvýznamnější společnosti v oblasti rychloobrátkového zboží: Ahold, Makro C&C, CocaCola, Unilever, Nestlé, Kraft Foods a další. V roce 2011 došlo k uzavření dohody o spolupráci s GS1 Czech Republic, která zabezpečuje administrativní zázemí a koordinaci činnosti ECR. Hlavní aktivity v roce 2011 byly realizovány v oblastech Category Management, Future Supply Chain, elektronické komunikace EDI a v oblasti kvality dat a datové synchronizace GDSN. Další činnost byla zaměřena na oblast efektivity distribuce a příjmu zboží a v roce 2014 proběhla soutěž o nejrychlejší vykládku kamiónu - Speed Docking. Již od roku 2012 patří do agendy ECR témata dostupnosti zboží (OSA: On-Shelf-Availability), společné plánování a předpovědi dodávek (Promo-collaborative forecasting). V rámci aktivit pracovní skupiny Benchmarking jsou na anonymní bázi sdíleny některé výkonnostní ukazatele efektivity dodavatelského řetězce (KPI) jako Servisní úroveň, Včasnost dodávek, Přesnost fakturace aj.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]