Přeskočit na obsah

The Chemical Brothers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Dust Brothers)
The Chemical Brothers
Světelná show během živého setu The Chemical Brothers
Světelná show během živého setu The Chemical Brothers
Základní informace
Jinak zvaný/áThe 237 Turbo Nutters
PůvodAnglie Londýn, Anglie
ŽánryBig Beat
House
Trip hop
Electronica
Aktivní roky1992 – současnost
VydavateléJunior Boy's Own, Astralwerks, Freestyle Dust, Virgin Records
OceněníGrammy Award for Best Dance/Electronic Album (2006)
Grammy Award for Best Dance/Electronic Album (2008)
WebTheChemicalBrothers.com
Současní členové
Tom Rowlands
Ed Simons
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Chemical Brothers je anglické duo tvořící elektronickou hudbu, několikrát oceněné cenou Grammy. Jeho členové Tom Rowlands a Ed Simons si zpočátku říkali The Dust Brothers, ale poté, co zjistili, že ve Spojených státech existuje stejnojmenné duo, přejmenovali se na The Chemical Brothers. Společně s The Prodigy a Fatboyem Slimem patří k průkopníkům žánru, který se nazývá „big beat“. Velmi oblíbené jsou i jejich živé sety.

Jejich debutové album Exit Planet Dust (název byl inspirovaný proměnou názvu z Dust Brothers na Chemical Brothers) vychází červenci 1995 a výrazně boduje na domácí půdě (9. místo v albové hitparádě). Krátce poté přecházejí z vlastního labelu Freestyle Dust k Virgin Records. Zde už vyšel singl „Life Is Sweet“ o jehož remix se postarali Daft Punk. Okolo Chemical Brothers je poměrně rušno – v srpnu si zahráli set pro Oasis, zajímají se o ně kapely jako The Prodigy, Happy Mondays nebo The Stones.

Během následujících dvou alb upevňují svoji pozici na taneční scéně, neustále mixují a jejich živá vystoupení se těší velké oblibě. Na desce Surrender najdete jeden z jejich největších hitů „Hey Boy Hey Girl“. V roce 1999 vystupují jako hlavní hvězdy na Glastonbury, o rok později na stejném festivalu přilákali nejvíce posluchačů na Pyramida stage, kde zahráli svůj set. Sláva The Chemical Brothers roste, hrají po celém světě – výjimkou není ani festival Coachella nebo vystoupení na Ibize.

Deska Come With Us vyhrává britskou albovou hitparádu a tři vydané singly „It Began in Afrika“, „Star Guitar“, „Come With Us/The Test“ se umisťují na 9., 8. a 14. místě. V létě 2002 absolvují turné k nové desce, zároveň vydávají dvě EP (japonskou a americkou verzi). Chemical Brothers se ocitají v nezáviděníhodné situaci – tlak médií a hudební veřejnosti je veliký, na jejich nové nahrávky se čeká vždy s velkou nervozitou. Elektronické duo však neúnavně pracuje na novém materiálu a brzy je na světě další album Push the Button. Kritici se dělí na dvě skupiny – jedni jej označují za zklamání a krok zpátky, druzí za výbornou desku. Faktem zůstává, že Tom Rowlands a Ed Simons proměnili dvojnásobnou nominaci na Grammy (album, singl „Galvanize“).

Rovněž velmi úspěšné je i album We Are the Night. Za první týden se ho prodalo 89 000 kopií, usadilo se na prvním místě britské albové hitparády a bylo oceněno Grammy v kategorii nejlepší album žánru „Electronic/Dance“.

Diskografie

[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba

[editovat | editovat zdroj]
  • 1996 – Loops of Fury
  • 2002 – Come with Us (jako EP vyšlo pouze v Japonsku)
  • 2002 – AmericanEP
  • 1996 – Live at the Social Volume 1
  • 1997 – Radio 1 Anti-Nazi Mix
  • 1998 – Brothers Gonna Work It Out
  • 2002 – In Glint
  • 2003 – Singles 93-03
  • 2005 – The Remixes Volume 06
  • 2005 – Live 05

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]