Durdle Door

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Durdle Door

Durdle Door je skalní brána v anglickém hrabství Dorset, vysoká přibližně 60 m. Leží na Jurském pobřeží Lamanšského průlivu nedaleko vesnice West Lulworth. Je tvořena vápencem, v němž vodní eroze vytvořila otvor. Od roku 2001 je brána s celým Jurským pobřežím zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO.[1]

Popis místa[editovat | editovat zdroj]

Název skalního útvaru pochází ze slov „thirl“ (staroanglický výraz pro vrtání) a „door“ (dveře). Pro svoji podobu je útvar přirovnáván k drakovi pijícímu z moře.

Durdle Door se nachází na soukromém pozemku rodiny Weldových, ale je zdarma přístupná veřejnosti.[2] V sousedství se nachází písečná pláž, která je v létě využívána ke koupání. Prochází tudy turistická stezka South West Coast Path a přijde sem okolo 200 000 turistů ročně. Nedaleko byl zřízen kemp.[2]

Durdle Door ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Brána se objevila ve filmech Daleko od hlučícího davu, Oscar Wilde a Kouzelná chůva Nanny McPhee. Vznikly zde klipy k písním „Shout“ skupiny Tears for Fears, „Saviour's Day“ Cliffa Richarda a „Loverboy“ Billyho Oceana.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WEHLE, Tomáš. Cesta do ostrovního pravěku - Isle of Purbeck, jedno z nejhezčích míst pobřeží Anglie. Hospodářské noviny [online]. 2007-04-17 [cit. 2021-03-15]. Dostupné online. 
  2. a b ŠVARC, Michael. Odpadky i výkaly. Majitel proslulé britské památky si stěžuje na chování turistů. Novinky.cz [online]. 2021-02-25 [cit. 2021-03-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]