Druhý posel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
cAMP - nejznámější a první objevený druhý posel

Druhý posel (angl. second messenger) je označení pro malou signální molekulu, jejíž koncentrace v buňce prudce vzrůstá po navázání ligandů („prvních poslů“) na membránový receptor. Výhodou druhých poslů je, že výrazně zesílí přicházející signál a navíc díky svým malým rozměrům rychle difundují po celé buňce. Následně se navážou nebo mění chování signálních či cílových proteinů. Po vykonání této funkce jejich koncentrace zase rychle klesne.[1] Používání druhých poslů je typické pro systémy receptorů spřažených s G-proteinem.

K významným druhým poslům patří cAMP a cGMP (cyklický adenosinmonofosfát a guanosinmonofosfát), 1,2-diacylglycerol (DAG), inositol-1,4,5-trifosfát (IP3) a další fosfoinositidy, ale také vápenaté ionty (Ca2+).[1] Většina jich je rozpustných ve vodě, ale například DAG putuje pouze po buněčné membráně a do buňky nevstupuje.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LODISH, Harvey, et al.. Molecular Cell Biology. New York: W.H. Freedman and Company, 2004. Dostupné online. ISBN 0-7167-4366-3. 
  2. Alberts, Bruce , et al. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.]: Garland Science, 2002. (4th. ed). ISBN 0-8153-3218-1.