Drážďanský kodex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Strana 9

Drážďanský kodex (Codex Dresdensis) je umělý název pro literární dílo předkolumbovké Ameriky, uložené od roku 1739 v Drážďanech.[1] Jedná se o jedno ze 3 velkých literárních leporel (Drážďanský kodex, Madridský kodex a Pařížský kodex), zapsaných v mayském hieroglyfickém jazyce. Jelikož nebyly doposud mayské hieroglyfy plně rozluštěny, zůstává obsah kodexu nepochopen a i jeho jméno je umělé. Všechny 3 kodexy jsou pojmenovány podle místa, kde jsou uloženy. Čtvrtý, Codex Grolier, není v akademickém světě uznáván.

Původní mayské písemnictví v hieroglyfech bylo rozluštěno ruským odborníkem Jurijem Knorozovem. Knorozov, který získal jeden mayský kodex při dobytí Drážďan sovětskou armádou, zjistil, že mayské písmo je logosylabické. Přestože byl jeho objev zpočátku odmítán, způsobil nakonec revoluci v chápání historie Mayů.

Kodex je vyroben z přírodního papíru a je napsán mayskými hieroglyfy na 74 stranách s bohatými dekoracemi.[1] Listy jsou popsány z obou stran a původně byly spojeny do jednoho dlouhého celku. Původní rozsah byl větší, ale dílo bylo zničeno po bombardování Drážďan na konci druhé světové války. Do Drážďan se kodex dostal pomocí Johanna Christiana Götzeho, tehdejšího ředitele Drážďanské Královské knihovny, který koupil kodex ve Vídni od neznámého majitele v roce 1739. Jak se kodex dostal do Vídně není známé. Muzeu ho Götze předal v roce 1744. Veřejnosti byl však poprvé odhalen až o 104 let později v roce 1848.

Reference a poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b The Dresden Codex [online]. 1200-1250, [cit. 2013-08-21]. [1]. (anglicky)