Dostava (tkanina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lupa na zjišťování dostavy

Dostava tkaniny (angl.: picks per inch in a fabric, něm.: Einstelldichte) je vyjádřením počtu nití připadajících na jednotku délky (centimetr nebo palec). [1] Podle směru, ve kterém je dostava tkaniny (nesprávně hustota) měřena, rozeznávají textilní odborníci dostavu osnovy (Do) a dostavu útku (Dú).

  • Požadované Do se dosáhne nasnováním požadovaného počtu nití na osnovní vál a návodem po dvou, třech nebo více nitech do zubu paprsku. Počet zubů paprsku a počet nití v nich pak zajišťuje požadovanou dostavu tkaniny.
  • Požadovanou Dú zajišťuje nastavení zbožového regulátoru, který po zanesení útku do prošlupu a přírazu paprskem posune tkaninu o určitý úsek, předem určený nastavením regulátoru.

Všeobecně mají tkaniny vyšší dostavu po osnově než po útku, což je dáno konstrukčními vlastnostmi a zákonitostmi tkaniny nebo možnostmi strojního vybavení. Dosažení konkrétního čísla dostavy závisí na použitém čísle příze (jemnosti), vazbě tkaniny, účelu použití tkaniny a dalších aspektech. V zemích, kde se používá jednotková soustava SI, uvádí se dostava v počtu nití na 1 nebo 10 centimetrů (10 centimetrů je přesnější), tam kde není SI soustava zavedena se uvádí počet nití na 1 palec.

Dostava hotových tkanin se zjišťuje podle normy EN 1049. [2] V normě jsou popsány tři metody, jedna z nich je počítání nití s pomocí speciální lupy (viz snímek vpravo). Počet se udává zlomkem, např. 30/20, první údaj platí pro osnovní, druhý pro útkové niti na 1 cm.

Pro některé druhy tkanin se používá (na celém světě) skoro výhradně určitá výše a kombinace dostavy, které mnozí odborníci považují za mezinárodní standardy. Např.:

denim 25,5/16,5 – batist 36/35 – molino 18/18 – kaliko 22/17 – košilový popelín 50/26 a pod.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Talavášek: Tkalcovská příručka, SNTL Praha 1980, str. 152-153
  • T.Meyer zur Capellen: Lexikon der Gewebe, Deutscher Fachverlag, Frankfurt/Main 2001, ISBN 3-87150-725-3, str. 104-105

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Definice dostavy: http://cz.texsite.info/Dostava
  2. Evropská norma na zjišťování dostavy tkanin (anglicky): http://www.scribd.com/doc/27163448/BS-en-1049-2-1994-Textiles-Woven-Fabrics-Construction-Me