Doodle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Doodle v podání A. Puškina (1799-1837)

Doodle je skicování, přesněji jde o necílené kreslení, kdy se naše mysl zaobírá něčím jiným. Jsou to jednoduché kresby, které mohou mít smysl, jejich tvar a styl je však většinou nepravidelný.

Doodle dělají hlavně mladí lidé po celém světě, nejčastěji však studenti. Tato činnost se provádí nejčastěji na nudných přednáškách, když studenti začínají podřimovat a ztrácet zájem o výklad. Doodluje se nejčastěji na okraje poznámek, popřípadě na zadní strany sešitů, neurčité tvary postupně získávají smysl.

Doodling se stejně dělá i při telefonování nebo při jiné dlouhotrvající aktivitě, při které má člověk po ruce pero a papír.

Snad nejpopulárnější verzí doodlování jsou karikatury reálných nebo vymyšlených osob, krajin, textur, plakátů s textem a animováním, při kterém se kreslí několik obrázků za sebou v různých scénách.

Etymologie (začátky doodle)[editovat | editovat zdroj]

Slovo doodle bylo poprvé použito na počátku 17. století a znamenalo bláznovství a pošetilost. Doodle je základní derivací staroněmeckého slova "dudeldopp", z tohoto slova se odvíjela i další slova jako dudeltopf (mluvka), dudentopf (zbytečná práce), dudenkopf (dutá hlava). Americké oslovení člověka "dude" je stejně tak derivací slova doodle.

Doodle měl význam bláznovství a pošetilosti v písničce Yankee Doodle, původně zpívané Britskými kolonisty ve válce o Nezávislost. Stejně tak toto slovo bylo základem pro americké sloveso to doodle, což znamenalo bláznit se. Moderní historie se traduje od roku 1930, kdy se používal výraz "to dawdle", což znamená zabíjení času.

Známí tvůrci[editovat | editovat zdroj]

Z historie zůstalo velmi mnoho doodle, prakticky všechny malby a karikatury se dají považovat za jistou formu doodlování. Erasmus kreslil komické postavičky na své manuály. John Keats si kreslil kvítky do svých poznámek medicíny během přednášek. Ralph Waldo Emerson, jako student Harvardu, ozdobil své koncepty pochmurnými ornamenty klasických tvarů. Na jednom místě nakreslil muže, kterého kousla do nohy ryba a odešla pryč, k tomu přidal text "moje myšlenky jsou pryč. Jsem ryba. Ano já jsem ryba". V mnoha dalších situacích jeho komentáře vtipně vystihovaly kompozici.

Red Bull Doodle Art[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byly všechny doodly zapomenuté ve školních sešitech či na školních lavicích, dokud se pár lidí nerozhodlo ukázat široké veřejnosti uměleckou stránku těchto studentských čmáranic. Proto vznikla studentská soutěž Red Bull DoodleArt. Cílem této soutěže je sesbírat co nejvíce studentských doodle a prostřednictvím těchto kreseb poukázat na studentský život.