Dokumentalistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dokumentalistika (anglicky documentation) je „teoretický a praktický obor zabývající se systematickým sběrem, pořádáním, vyhledáváním a distribucí zaznamenaných informací, obvykle ve specifických vědních oborech nebo disciplínách.“[1] Obor vznikl na přelomu 19. a 20. století a je považován za součást informační vědy.

Za zakladatele dokumentalistiky jsou považováni dva belgičtí právníci – Paul Otlet a Henri La Fontaine. Společně založili Mezinárodní bibliografický ústav v Bruselu a pokusili se zpracovat celosvětovou knižní produkci . S nárůstem různorodosti knihy vzniká potřeba zpracovávat a uspořádávat nové poznatky a zkušenosti (patenty, právní dokumenty, šedá literatura, atlasy, tabulky, diagramy, kresby, fotografie,…). V roce 1907 vymyslel Paul Otlet pro nově vznikající nosiče informací označení dokument.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CEJPEK, Jiří. Dokumentalistika. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2013-05-21]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000446&local_base=KTD.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]