Elektrická distribuční soustava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Distribuční soustava)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obecné uspořádání elektrických sítí. Napětí a zatížení jsou typické pro evropskou síť.

Elektrická distribuční soustava je koncová struktura pro distribuci elektrické energie, přenáší elektrickou energii z přenosové soustavy ke koncovým zákazníkům. Česká distribuční soustava je liberalizovaná a je na jednotlivých územích spravována vždy jedním regionálním distributorem elektrické energie (ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PREdistribuce). Distribuční soustava je zřizována a provozována ve veřejném zájmu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Na území České republiky působí tři provozovatelé distribučních soustav ČEZ Distribuce, a. s. (bývalý Západočeský, Severočeský, Středočeský, Východočeský a Severomoravský kraj), E.ON Distribuce (bývalý Jihočeský a Jihomoravský kraj) a PREdistribuce (území Hlavního města Prahy a města Roztoky u Prahy).[zdroj?]

Distributoři používají kruhovou distribuční síť o velmi vysokém napětí 110 kV, která svým zapojením odolává menším výpadkům. V blízkosti odběratelů (koncových zákazníků) pomocí trafostanic mění 110 kV na vysoké napětí v rozsahu 2 až 35 kV (3, 6, 10, 22 a 35 kV) a poté na nízké napětí používané komerčními spotřebiči v domácnostech a firmách (sdružené napětí 230/400 V~). Distributoři zajišťují také měřicí systémy, ochranné, řídicí, zabezpečovací, informační a telekomunikační techniky. Distribuční síť současně slouží pro připojování výroben elektřiny o malých výkonech (řádově do výkonu desítek MW).

Vedení velmi vysokého napětí[editovat | editovat zdroj]

Vedení vvn o sdruženém napětí 110 kV tvoří základní pilíř distribuční soustavy. Zajišťují tranzit elektřiny z uzlových transformoven zvn/vvn a vvn/vvn do transformoven 110/vn kV. Do této sítě je vyveden výkon řady elektráren o výkonech desítek MW. Tato síť je provozována jako okružní. Zvolenému způsobu provozu odpovídá i použitý systém chránění distančními ochranami. Tato síť se vyznačuje spolu s vedeními zvn a vvn přenosové soustavy vysokou spolehlivostí, velice nízkou četností poruch a díky způsobu provozu a zálohování většina poruch při správném působení ochranných systémů nezpůsobí přerušení dodávky elektřiny odběratelům.

Distribuční společnost Délka vedení 110 kV

[km]

ČEZ Distribuce, a. s. 9789,7
E.ON Distribuce, a. s. 3176,1
PREdistribuce, a. s. 202,2

Vedení vysokého napětí[editovat | editovat zdroj]

Vedení vysokého napětí (vn) v České republice tvoří nadzemní a podzemní vedení provozované v převážné míře s napětím 22 kV, resp. 35 kV používaných ve Východních Čechách a částečně v severních Čechách.[1]

Z minulosti jsou v provozu sítě s napětím 3 kV, 6 kV a 10 kV. Tyto sítě ale nejsou dále rozvíjeny a jsou v rámci unifikace nahrazovány napěťovou hladinou 22 kV, resp. 35 kV. V drtivé většině je tato síť provozována jako paprsková.

Distribuční společnost Délka vedení vn [km]
ČEZ Distribuce, a. s. 49697
E.ON Distribuce, a. s. 21754
PREdistribuce, a. s. 3829

Vedení nízkého napětí[editovat | editovat zdroj]

Mapa světa se síťovými napětími a frekvencemi

Vedení nízkého napětí (nn) v České republice tvoří nadzemní a podzemní vedení provozované s unifikovaným napětím 3 × 400/230 V / 50 Hz. Tato síť je provozována jako „paprsková“, ve městech „mřížová“ a v některých případech se využívá tzv. „provoz do kruhu“.[zdroj?!]

Distribuční společnost Délka vedení nn [km]
ČEZ Distribuce, a. s. 97 985
E.ON Distribuce, a. s. 38 837
PREdistribuce, a. s. 07 750

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ing. René Vápeník. Regulace napětí v distribuční soustavě vn a nn [online]. 2011/18 - 9.5.2011. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]