Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Počítačové hry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Je potřeba takový projekt?[editovat zdroj]

Určitě počítačové hry vládnou světem počítačů a náctileté mládeže (samozřejmě mladší a dnes i starší generace). Má námitka se týká toho, aby se z takového projektu nestala přehlídka her na hranici propagace a reklamy. Po popisu hry, roku vydání, update se začnou v projektu objevovat tipy jak kterou hru hrát, kde získat nesmrtelnost a jiné. Dle mého názoru by měla wiki být reálných věcech (počítače a programy ano) ale hra je umělotina bez reality i s 3D projekcí. --W.Rebel 5. 9. 2010, 07:24 (UTC)

Dobrý den, rebele. Za prvé hry nejsou doménou náctileté mládeže. To je špatná informace z informačních médií (ČT, Blesk), které danému tématu vůbec nerozumí a chtějí pouze senzaci v okurkové sezóně. Tyto (většinou bulvární) média informace vytrhávají z kontextu a bezdůvodně zvýrazňují nepodstatné informace. Tyto informace jsou pak cpány do hlavy bezduchým masám, které nemají vlastní názor. Za druhé jedním z našich cílů je tyto (propagační a reklamní) články (nebo čísti článků) vyhledávat a mazat tyto (většinou špatně napsané) návody. Za třetí s vámi z části souhlasím že hry jsou umělotina (Kde jste na tento výraz přišel?), ale na druhou stranu i většina (nebo velká část) knih, filmů, atd... jsou také umělotiny. Když se chcete bránit tím, že řeknete, že dost jich vychází z reálných základů (Vojna a mír - napolenoské války, Babička - Němcová při psaní vyházela ze zažitků z dětství), tak vám odpovím že dost (samozřejmě ne všechny) počítačových her vychází ze skutečných základů (Call of Duty 1+2, Medal of Honor, atd...). Nabulcar 5. 9. 2010, 08:44 (UTC)
Určitě jsem to nepsal pod vlivem médií, ty rádi papouškují jiní. Nechci sypat moudra z rukávu ale když se podiváš do tištěné encyklopedie najdeš monoho hesel, která by víc stály za zpracování na wiki. Portálů s hrami na internetu je přeci jen dost. Ale jinak slušná odpověď. --W.Rebel 5. 9. 2010, 09:09 (UTC)
A není právě to, že počítačové hry jsou významnou součástí dnešního světa (články v novinách o různých studiích, herní časopisy, herní portály....), důvodem k vytvoření nějakého projektu, který by zastřešoval úpravy a rozvíjení článků na toto téma na Wikipedii? --5. 9. 2010, 10:56 (UTC), Utar
Pardon, ale to vypadá jako, že jsi právě těmto médiím podlehl. Ale směle vpřed ;) --W.Rebel 5. 9. 2010, 11:47 (UTC)

Cíle projektu[editovat zdroj]

Možná by neškodilo do cílů zahrnout něco pozitivního z projektu, pouhé přebarvení portálu je málo, další dva body jsou zase restriktivní. --W.Rebel 7. 9. 2010, 20:44 (UTC)

Zajímalo by mě, jaký je Váš názor na to, že na českou Wiki většinou nejdou dávat obaly her a obrázky ze hry. Obrázky získaly práva pouze na anglickou Wiki a článek bez obrázku prostě není ono. Ivory0juvo 27. 10. 2011, 07:34 (UTC)

Pozvánky a šablony[editovat zdroj]

1) Nesouhlasím s nějakým plošným rozesíláním pozvánek do projektu. Byl by to jen spam.

2) Odstraním šablony Kategorie:České firmy a Kategorie:Německé firmy ze Seznamu kategorií pro firmy a článků. Už tam jsou šablony "Firmy v Praze" či něco podobného, ty jsou v nich vnořené (podobné jako nedávno Kategorie:RPG počítačové hry a videohry). --3. 10. 2010, 17:31 (UTC), Utar

Cheaty[editovat zdroj]

Souhlasím s tím, že do článků nepatří návody. A jaký je Váš názor, pokud jde o cheaty? --Jvs 23. 6. 2011, 08:50 (UTC)

Raději bych je viděl jen v externích odkazech. Do textu je všechny nevypisovat, ale je-li třeba u toho další příběh (vymýšleli je fanoušci/stále se mění/nikdo je nezná atd.), zmínil bych je (samozřejmě by to chtělo ozdrojovat). --23. 6. 2011, 09:17 (UTC), Utar

Encyklopedie o hrách[editovat zdroj]

Hoj, založil jsem vlastní encyklopedii o hrách zde. Když tak se tam mrkněte (nic tam zatím není). Vzhledem k někdy ne zrovna přátelskému prostředí k hrám zde na Wikipedii bych byl rád za jistou formu spolupráce, ať už formou přímou nebo nepřímou. Pro případnou diskuzi mi dejte vědět raději tam na moji diskuzi, než sem, kde už prakticky nechodím. S pozdravy --Silesianus 4. 11. 2011, 09:28 (UTC)

Plošinová hra[editovat zdroj]

příprava pro Plošinová hra

Plošinová hra (také plošinovka, řidčeji též hopsačka či skákačka) je jedním z žánrů počítačových her.Zatím příliš krátké pro základní JP. --9. 12. 2012, 14:00 (UTC), Utar (diskuse)

Jak s cloudy?[editovat zdroj]

Jak s clouovými portály jako Steam, PlayStation Network, Xbox Live Arcade a OnLive? Uděláme pro ně také Kategorie:Hry pro AAA ? Nebo něco jiného? --23. 12. 2012, 14:55 (UTC), Utar (diskuse)

Diskuse ke kategorii:Hry podle země vydání[editovat zdroj]

Probíhá Diskuse ke kategorii:Videohry podle zemí. --12. 1. 2013, 21:19 (UTC), Utar (diskuse)

Počítačové hry ?[editovat zdroj]

Nebylo by lepší projekt nazvat Počítačové hry videohry? Zvláště v dnešní době se odkazovat jen na počítačové hry mě to přijde zavádějící, když většina her jsou videohry. To samé s názvem portálu. Gordar 23. 3. 2013, 13:53 (UTC)

Hodnocení[editovat zdroj]

Když si tak brouzdám po anglické wikipedii, tak mne zaujaly tabulky o hodnocení her na různých webech. Dalo by se to zavést i u nás? Resp. co by taková tabulka měla obsahovat? Metacritics? IGN a podobné velké zahraniční weby? České weby? A které?? --Silesianus (diskuse) 6. 10. 2015, 10:36 (CEST)

Myslíš tu tabulku napravo třeba v en:Civilization V#Reception? Proč ne. Můžeme tam dát ty agregátory jako Metacritic a třeba databáze-her.cz a pak recenze z IGN a třeba ze Score, Levelu či Doupě.cz. To jsou aspoň taky, které znám (a teď jsem si na ně vzpomněl). --12. 10. 2015, 13:48 (CEST), Utar (diskuse)
Mělo by to být řešeno šablonou? Nevím jak Level a Score, to jsou papíráky a já je neodebírám. Za sebe bych přidal Hrej.cz a Games.cz, možná Eurogamer.cz a zing.cz. --Silesianus (diskuse) 12. 10. 2015, 14:07 (CEST)

Wikigames[editovat zdroj]

Hello, I inform you that I've made a proposal of new sister project about Video games on Meta at this page.

Please, for any questions or comments ask on the proposal page ! Regards Archi38 (diskuse) 15. 5. 2016, 17:14 (CEST)

Hra, videohra, počítačová hra[editovat zdroj]

Viz. Wikipedie:Pod lípou/Archiv 2017/03#Kategorie:Hry roku

@Tayari: Nyní jen můj názor: Je zřejmé, že hra je obecným termínem a zahrnuje i jiné hry než počítačové, tudíž je pro specificky tyto články a kategorie nevyhovující. Počítačová hra by se mohlo pojmenovat všechno, ale nesmíme zapomenout, že názvy většiny herních termínů (samozřejmě ne historických - počítač) nevznikají z matematických a fyzikálních zákonů, ale z logiky věci. Tedy konzolová hra a mobilní hra byly stejně jako počítačová primárně na danou věc - ne na všechny. Ano, v téhle době existují skoro jenom videohry (GTA, Far Cry apod.), ale existuje i mnoho titulů, jež sloužili primárně na jednu platformu a stále i slouží. Například desítky her na PSP, videohry na mobily, dokonce i tituly jako je Destiny jenom na konzole apod. Otázka tedy zní, zda brát videohru jako počítačovou hru, nebo to rozdělovat takto videohra. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 13:37 (CET)

No, tenhle fakt rozhodně nepopírám, spíše vycházím z logiky, že počítačová ≠ na počítač, nýbrž funguje na nějakém výpočetním systému což jsou mobily, konzole,... --Tayari (diskuse) 18. 2. 2018, 13:48 (CET)
Na výpočetním systému funguje i laptot, chytré hodinky a neřekneme, že na chytrých hodinkách si lze zahrát počítačovou hru. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 13:52 (CET)
Já bych jednoduše nechal počítač počítačem a rozdělení her bych dělal podle použití, nikoliv výpočet a matematiky. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 13:54 (CET)
Já chápu, že je v tom maglajz, jelikož počítačová hra má dva významy. Taky bychom měli brát v potaz, jaký název očekávají návštěvnici wikipedie. --Tayari (diskuse) 18. 2. 2018, 13:55 (CET)
Pro návštěvníky bych to nechal rozdělené dle použití: Například stránky videohra a počítačová hra to hezky popisují a nebojím se říci, že každý to pochopí. Poté se však koukneme do článku a kategoriiích o hrách a ... RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 13:59 (CET)
Takže chceme všechno převést na název videohra? --Tayari (diskuse) 18. 2. 2018, 14:00 (CET)
Pokud ano, tak prvně kategorie a pak články. Zatím bych ale počkal na ostatní, jak se k tomu vyjádří. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 14:34 (CET)
Rozumný návrh, v případě přesunutí bych neměl nic proti. --Dominikosaurus (diskuse) 18. 2. 2018, 15:33 (CET)
Mně osobně přijde přirozenější termín počítačová hra s ohledem na ten argument z minulé diskuse, že hra pro nevidomé nemusí mít videovýstup. A vlastně různé hry v textovém režimu typu MUDů ho sice v praxi z hlediska uživatele mají, ale ve skutečnosti je to jen volba uživatele. Klidně by mohly fungovat i přes zvukový vstup/výstup.--Tchoř (diskuse) 18. 2. 2018, 17:20 (CET)
Já si myslím, že právě tyto případy bych směřoval spíše mezi tzv. "audio games" (Electronic game), ale ne počítačové hry. Jelikož audiohra dle názvu nemusí počítat vůbec nic - může to být jednoduše nahrané na pásku a přehráváno. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 19:19 (CET)
Tak ty MUDy rozhodně nejsou audiohry.--Tchoř (diskuse) 18. 2. 2018, 19:25 (CET)
Tak MUD už je specifický typ. Jak se tak koukám, tak to má co dočinění s virtuálním světem (počítačem), RPG, dokonce tam mohou být i "textové" stavby a dál se to rozšiřuje (normální obrázky). Tady bych se ale zastvil, jelikož podobných variant může existovat mnoho a nikam bychom se nedostali. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 19:30 (CET)
Podstatné je, že stejně jako hry z osobních počítačů, mobilů nebo konzolí jsou to počítačové hry. --Tchoř (diskuse) 18. 2. 2018, 20:09 (CET)
V případě, že se jedná o výpočty, ale jak říkám, toto dělení mi připadá zmatečné. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 20:14 (CET)
Ale vem si,... hledáš článek o hře. Pod jakým názvem ho budeš logicky hledat? Jak obecně řekneš (počítačové) hře? Nevím jak ty, ale my se ve škole o "videohrách" nebavíme. (Samozřejmě bez urážky.) --Tayari (diskuse) 18. 2. 2018, 20:17 (CET)
Důvod je jednoduchý. Většina her o kterých se člověk baví (asi i vy) je přímo na počítač – PC. Zahrnujte tam, ale i například Destiny a Red Dead Redemption? O nich se například mi bavíme jako o hrách na mobily či konzole. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 20:27 (CET)
Jak se zmiňoval (nejspíše Pod lípou), skoro každá videohra je na počítač, takže je pro nás jednodušší říct "počítačová hra" nikoliv "videohra" a dále to neřešit. RiniX (diskuse) 18. 2. 2018, 20:29 (CET)
Já jsem asi zamrzl v době, kdy hry byly počítačové nebo video = gameboy apod. Dnes bych osobně hry rozdělil na počítačové (např. Wolfenstein), mobilní (Clash of Clans) a konzolové (???). S tím, že jedna hra může být na více platform, takže pak je počítačová i mobilní. Ale dáva jim zastřešující název Videohry mi přijde dost mimo. Ale, jak jsem říkal, o hry jsem se víc zajímal naposledy na střední v devadesátých letech, od té doby jen o hry, které mi někdo doporučil, a tedy o platformy, které mám k dispozici = pc a mobil. JAn (diskuse) 19. 2. 2018, 09:06 (CET)

┌─────────────────────────────────────┘

Výklad, který přednesl JAn, podporuje příručka Ústavu pro jazyk český citující z Akademického slovníku cizích slov: „videohra - počítačová hra hraná na speciálním přídavném zařízení připojeném k televiznímu monitoru“. Uznávám, že herní průmysl se vyvíjí mílovými kroky, ale bylo by žádoucí, abychom na Wikipedii reflektovali to, co uvádějí autority. Zdá-li se někomu definice ASCS překonaná, měl by dodat jinou autoritu, která to významově aktualizuje. Jinak se mi tedy jeví, že videohra ve smyslu nabízeném slovníkem = „gameboy apod.“. Pokud pak počítačovou hru chápeme zúženě jako PC hru, anglická Wikipedie nabízí coby širší zastřešující termín „elektronickou hru“, která by zřejmě byla s to zahrnout všechny varianty. Jen si nejsem jist, jestli se to v češtině užívá dostatečně na to, aby to byl očekávaný název pro všechny ty články a kategorie. --Bazi (diskuse) 19. 2. 2018, 11:54 (CET)
K JAn například Destiny a Red Dead Redemption. Jinak pokud to budeme rozdělovat na ty počítačové, mobilní a konzolové (což bych rád), tak musíme vymyslet, jak nazvat kategorie století či žánrů. Protože "počítačová hra" bude už přesnější termín a "elektronická" zahrnuje spíše audiohry a viodehry a ty až pak ty počítačové atd. RiniX (diskuse) 19. 2. 2018, 16:31 (CET)
Přesně tak, nelze mít kategorii Akční počítačové, konzolové a mobilní hry. --Tayari (diskuse) 19. 2. 2018, 16:46 (CET)
Tak i když například ta "videohra" může být zavádějící pojem, tak se jednoduše stanovíme, že to použijeme jako název do kategorií, názvů článků (pokud bude více významů) a do topu. Nikde jinde moc nepoužívat a je to hotovo... Když necháme videohra u Grand Theft Auto, tak každého člověka napadne (i nezkušeného), že to má co do činění s videem, hrou a počítačem. RiniX (diskuse) 19. 2. 2018, 17:01 (CET)
Mně osobně se zdá, že s dělením na konzolové, mobilní a ty na osobních počítačích, to bude čím dál svízelnější. Rozdíly mezi kategoriemi výpočetní techniky se čím dál víc stírají, jak stoupá výkonnost výpočetní techniky. Moderní herní konzole je dostatečně silný hardware, aby ji bylo možné použít jako univerzální počítač, naopak na univerzálních počítačích jsou běžně v emulátorech hrané stařičké původně konzolové hry. A co třeba tablet - kam zařadit hry pro něj určené? Smysl podle mne dává dělení na konkrétní operační systémy nebo konkrétní platformy. Nějaké mezizastřešení, které operační systémy jsou pro univerzální počítače a které jsou pro konzole, se mi nezdá dlouhodobě udržitelné. Zajímá mne, zda mám hru pro GNU/Linux+SDL, zda jsem si ten GNU/Linux+SDL pustil na PS2 nebo na mobilu je druhořadé. Podobně mne zajímá, že hra byla původně vyvinuta pro PS2, ale nezajímá mne, že to byl počítač řazený historicky a marketinkově mezi konzole. Zvlášť když nejsnazší způsob, jak si tu hru dnes zahrát, je nainstalovat si na univerzální počítač emulátor PS2. --Tchoř (diskuse) 19. 2. 2018, 17:37 (CET)

Takže máme zde:

--Tayari (diskuse) 18. 2. 2018, 13:46 (CET)

Ani zde ani pod lípou nevypadá, že by byl konsensus, byť se všichni shodneme, že je potřeba to nějak vyřešit. Dávám tedy návrh: audiohry a textové hry jsou opravdu jen velké výjimky, textové možná spíše historické, tedy by asi mohl stačit termín videohra. Počítačová hra je příliš zavádějící, protože si pod tím mobilní nebo konzolovou hru pravděpodobně představí jen málokdo. Zatímco pod videohrou se to tak nějak volným výkladem zařadit dá. Archaické dělení na videohry a PC hry už je velmi neaktuální a nelze se jím řídit. Množství platforem, OS apod. v dnešní době nám také moc nehrají do karet, protože mít tisíce kategorií pro různé takové typy her také není úplně schůdné řešení. Elektronické hry není v češtině příliš rozšířený pojem. Začněme tedy přejmenováním her na videohry. --Dvorapa (diskuse) 11. 11. 2018, 13:30 (CET)
Upřímně se mi to stále moc nelíbí, jelikož to zavání americismem, podobně jako epizoda x díl. Ale dokážu se s tím sžít. Btw. až se shodneme, s dovolením si beru přípravu přesunů na starosti. --Tayari (diskuse) 11. 11. 2018, 14:43 (CET)
Dobře, rád ale s čímkoliv pomohu (chtěl jsem se toho chopit také). Jako ideální to není, ale lepší než elektronické hry to je určitě a vzhledem k tomu, že do počítačových her asi těžko nacpeme hry mobilní, tabletové, konzolové, gameboyové nebo nebo VR (my možná ano, ale mnoho lidí by se s tím asi úplně nesžilo, museli bychom poté možná řešit různá dobře míněná ale chybná odebírání kategorie), to dělení podle interakce s hráčem (text, video, audio, VR) se mi asi zdá trochu jednodušší. --Dvorapa (diskuse) 11. 11. 2018, 16:28 (CET)
No já stále považuji mobil a konzoli za počítač (i když nikoliv za klasický osobní počítač) a tedy mi zastřešující pojem počítačová hra nijak zavádějící nepřijde. --Tchoř (diskuse) 11. 11. 2018, 17:30 (CET)
Já bych je ještě dokázal řadit mezi výpočetní zařízení, ale s těmi počítači to tedy nevím. Naše osobní názory jsou ale v této diskusi dle mého minoritní, musíme myslet jak přemýšlí česká veřejnost. --Dvorapa (diskuse) 11. 11. 2018, 22:01 (CET)
A právě tam bych se bál, že nějaký koumák začne hromadně odebírat kategorie ze článků o mobilních nebo konzolových hrách, protože by měly v názvu počítačové. --Dvorapa (diskuse) 11. 11. 2018, 22:06 (CET)
Takhle jsem nad tím nepřemýšlel, ale má to něco do sebe. Otázka je, zda-li se tohle nebude dít i u videoher. --Tayari (diskuse) 12. 11. 2018, 10:07 (CET)
Nevím, možná tak moc ne, ale třeba mi zase uniká jiný aspekt videoher, co by nějaký koumák mohl totálně nepochopit. --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2018, 14:55 (CET)
Souhlas s Tchořem, jako základ bych bral počítačová hra. Vidím to tak, že hry se pak dělí podle platformy, přičemž místo hry na stolní počítač a hry na mobil tu jsou hry na Windows, hry na Linux, hry na Android… Ke kategoriím v horní části stromu můžeme přidat popisky, co tam patří. Nějakých větších přesunů „koumáky“ zčistajasna bych se nebál, do toho se jen tak někdo nepustí, a když už, tak by tam měla proběhnout širší diskuze o plánovaných změnách (jako zde). --12. 11. 2018, 20:43 (CET), Utar (diskuse)
Já se nebojím větších přesunů, já se spíš bojím těch malých, které zapadnou. Problém s platformami je, že jich jsou stovky, čili jejich kategorie by měly být ve stromu až jako poslední nejnižší, zatímco interakce s uživatelem jsou +- čtyři. --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2018, 21:44 (CET)
Krom toho většina her dnešní doby je připravená pro více platforem, Java hry, Flash hry, online hry a podobné jsou kompletně multiplatformní. Zatímco interakci s uživatelem mají vždy jen jednu. Neříkám, že jedno je lepší nebo horší, spíše bych ale preferoval platformu až na dně kategorizačního stromu, zatímco interakci s uživatelem přímo na jeho vršku. --Dvorapa (diskuse) 12. 11. 2018, 21:47 (CET)
No tak, pojďme to ukončit a přepracovat. --Tayari (diskuse) 20. 11. 2018, 14:06 (CET)
@Tayari: Pojďme to dodělat. Přesunul bych všechny nejasné na ten neutrální, byť dlouhý a neforemný formát. Zbývá ještě něco jiného kromě přesunů? --Dvorapa (diskuse) 4. 1. 2019, 21:27 (CET)

2020[editovat zdroj]

@Tayari, Utar: Je potřeba to vyřešit. Tady jsou 3 důvody proč na videohra. Byly by dobré to doopravdy zvážit a vyřešit co nejdříve, jinak se mi bude na úpravě "Wikivideoher" pracovat těžce. RiniX (diskuse) 10. 1. 2020, 20:32 (CET)

1. Faktem zůstává, že hry na mobil mají vlastní pojmenování mobilní hry. Dále zde máme exkluzivní konzolové hry a hry na arkádové automaty. Nic z toho nelze zařadit pod pojem počítačová hra, jelikož se pro něho používá i termín PC game = PC hra -> personal computer = osobní počítač.

2. Videohra jako taková může znít počeštěně, nejedná se však o nepoužívaný tvar [1] (dokonce se využívá více než PC hra [2]). Zárověň lze pod to zařadit všechny druhy her bez problémů.

3. Od roku 2005 zde existuje rozdělení hlavních článků videohra a počítačová hra. Všechno ostatní je však 50:50 a nesystematické.

Czech magazine archives[editovat zdroj]

Hello Wikipedii:WikiProjekt Počítačové hry !

I am writing to you because I have recently been writing video game articles about many many different Czech games from the 1980s-2000s. I wanted to know if people here have access to archives of Czech video game magazines such as Excalibur, Level, Score, and Riki. These would really help me to improve the coverage of your country's games on the English Wikipedia. :D --Coin945 (dyskusja) 13:50, 29 mar 2018 (CEST)

@Coin945: I found this: Excalibour and Riki. I'll try to look more for others. --Tayari (diskuse) 29. 3. 2018, 14:50 (CEST)
Here you can found some old archives of magaazines Level and https://www.oldgames.sk/mags/score/ Score] Nabulcar (diskuse) 6. 1. 2019, 10:16 (CET)

Dlouhodobý cíl[editovat zdroj]

@Utar: Zdravím všechny, i přesto, že svůj čas na Wikipedii dávám zejména do mých založených článků a do televize (sem tam něco upravím ve filmu, literatuře či geografii), tak část mého srdce stále patří i videohrám. A je škoda, že jsem k projektu a videoherní sekci dlouho nepřispěl. Nicméně mám nějaké plány, které bych zde chtěl zrealizovat. Budou spíše dlouhodobé, ale dle mne na kvalitě článků určitou měrou přispějí:

  • 0. portál(y)
  • 1. samostatný infobox o videohrách (ne zcela závislý)
  • 2. samostatný infobox o herních sériích
  • 3. názvy her kurzívou (viz film, seriál, nebo literatura; nemusím snad zdůvodňovat)
  • 4. postupně projet všechny kategorie a stávající články zlepšit, jak pomocí těchto bodů, tak dalšími stylistickými a faktickými údaji nebo i zdroji
    • články o videohrách, sériích, vydavatelích, vývojářích, sítích, médiích, postavách a lidech apod.
  • 5. upravit šablony

Rád bych vytvořil i nějakou podstránku, kde by se všechny kategorie (a další stránky) vypisovaly a postupně se aktualizovaly a odškrtávaly (abych to necpal na hlavní stranu). Co vy na to? RiniX (diskuse) 4. 6. 2019, 21:26 (CEST)

Ahoj, díky za iniciativu. Já jsem před lety šel rok po roku od nejstarších dle vydání a upravoval formátování, ale skončil jsem snad někde před 1990, protože pak už těch her bylo moc. Z toho vznikly ty staré červené odkazy pro Portál:Počítačové hry/Chybějící články. Rád se občas zapojím do procházení i starších, největší dopad by ale asi mělo se věnovat nedávným hodně hraným titulům, tam máme v průměru klidně 100 shlédnutí denně. Celkem máme v herních kategoriích zařazeno 3133 článků (Přehled návštěvnosti), ale třeba hned na první pozici je Avengers (film), který tam je napojen přes Kategorie:Postavy počítačových her a videoher. --4. 6. 2019, 22:31 (CEST), Utar (diskuse)
S počtem bude problém, ale nelze říct, že by se to za nějakou dobu nestihlo. Kde je vůle, tam je cesta. Jinak mne napadlo, že při procházení, pokud by k němu došlo a to i doufám, aby diskuse nevyšuměla do prázdna, bychom mohli zadávat i nepoužívanou šablonu. Chtělo by jí to samozřejmě upravit a dořešit, například pod jakou sekci by se vkládala. Jako primární zdroj (v podstatě jako externí odkazy) by u dokládání významnosti neuspěla, ale rozhodně by se s ní informace ze hry daly podpořit. RiniX (diskuse) 5. 6. 2019, 17:08 (CEST)

@Utar: Sekce lépe ozdrojovaná jak celý článek... Nedělat Televizi, rovnou na ty videohry skočím, ale toho času je fakt málo. Aspoň se mrknu na tu kurzívu a ztučnění a poté zkusím založit a upravit i ty infoboxy. RiniX (diskuse) 1. 1. 2020, 22:05 (CET)

Rozlišovač u článků o herních sériích[editovat zdroj]

pokračování z Diskuse:Call of Duty#Přesun

U řady článků o herních sériích, zvláště těch s mnoha tituly, je navrhován přesun článku o sérii na verzi bez rozlišovače u těch případů, kde se shoduje s názvem (typicky první) hry dané série. Odhadem jde o 20 článků.

Pojďme pokračovat zde, projít si nejdřív Kategorie:Herní série a sepsat zde, čeho všeho by se to týkalo. Přesun samotných článků o sérii a oné stejnojmenné hře lze udělat poměrně lehce, na WD se to snad změní automaticky a v případných navboxech bychom to také mohli ručně zvládnout (nebo je při tom rovnou založit), ale na přepojení místních interních odkazů to asi bude chtít požádat o pomoc boty. Asi jen trochu práce dá uhlídat, že vše je přepojeno, samotné přepojování by ale mělo být pro boty triviální. Možná bychom se měli domluvit, zda rovnou botovodiči neprovedou i ty přesuny (když dodáme seznam co a kam, ať tam není dlouhá prodleva mezi přesunem a opravou odkazů. -1. 1. 2020, 20:24 (CET), Utar (diskuse)

Doplnil jsem i mediální franšízu. U některých sérií si nejsem moc jist, tak jsem tam dal otazníky. RiniX (diskuse) 1. 1. 2020, 21:53 (CET)
Můj osobní názor: Přesunout série na název bez rozlišovače: AC, CoD, CoJ, Fallout, FC, FarmSim, FIFAMan, Flatout, GTA, MG, MK, Settlers i Sonica + přesun Call of Duty na Call of Duty (rozcestník)
Nepřesouvat Thiefa ani Civku, z důvodů více možných významů než jen herních. --Tayari (diskuse) 1. 1. 2020, 22:14 (CET)
Upraveno. A k tomu mne napadají i ty videohry a počítačové hry. Stejnak to rozdělujeme a počítačové hry a videohry je, už jenom z hlediska názvu a jeho šířky a vlastností, hodně dočasné řešení. Ke všemu se v kategorii objevují ještě "Hry", což je úplně mimo. RiniX (diskuse) 3. 1. 2020, 18:49 (CET)
Pomalu začnu na tom pracovat, i když bych se měl učit na zkoušky. :D Jop, rád bych aby to bylo veřešno,... viz kategorie vyspáno výše. Nechtěl jsem to z her přehazovat, když jsem neviděl na co. Tahat to jak kočka koťata, nečekal jsem, že se spor potáhne takhle dlouho. --Tayari (diskuse) 3. 1. 2020, 19:39 (CET)
Jo, dává to smysl, máte moji podporu, jestli to něco znamená :) Bude s tím práce, není to nový obsah, ale co už - někteří wikipedisté oceňují jen editace přinášející nový obsah, já ocením i editace přinášející jasný systém, zlepšují očekávatelnost a jdou čtenáři naproti. PS: wikištítky se automaticky nezmění, musíte to provést ručně, ale teoreticky to nebude nutné, protože rozlišovače se do štítků nedávají. Chrzwzcz (diskuse) 3. 1. 2020, 19:43 (CET)
No moment, my se shodli na videohra? --Tayari (diskuse) 3. 1. 2020, 19:51 (CET)
Už jsem tě chtěl zastavit. Musíme tu diskusi zase začít a snad dokončit. :D RiniX (diskuse) 3. 1. 2020, 19:54 (CET)

Články[editovat zdroj]

Zaškrtnuté nemusí být nutně fixnuté.

Hry
Filmy
Další
  • Xbox -> Xbox (herní konzole)

Vzor[editovat zdroj]

@Tayari, Utar, Dvorapa: Platí zejména pro účastníky wikiprojektu. Rozhodl jsem vytvořit vzor, jak by měly vypadat články o videohrách. Co mě k tomu vedlo? Dvě věci. 1) standardní zápis televizních seriálů a filmů (zde na csWiki) 2) významné články na anglické Wikipedii, které dodržují jednotný styl zápisu a obsahují kvalitní a ozdrojované informace. Články o videohrách české Wikipedie jsou, bohužel, mnohdy průvodcem (Co Wikipedie není). Systémové požadavky, použití zbraní, mapy, easter eggy (v 99% případů nedoložené) tvoří fanouškovskou encyklopedii, nikoliv českou Wikipedii. Příkladem uvedu nejlepší článek anglické Wikipedie, videohru Dishonored, která stála za vznikem českého vzoru (ještě se na něm pracuje). Z mého pohledu by se tento vzor měl dodržovat, jelikož se jedná o krok vpřed ve sjednocení a úpravě článku o videohrách. Doufám tedy, že výše pingnutí uživatelé nebudou brát tento vzor na lehkou váhu a jako „buzeraci“. Raději mít ozdrojovaný a hezký pahýl, než dlouhý článek s jedním zdrojem v úvodu... – aspoň tak to vnímám já.

P.S.: Pokud byste mým dvěma (třem) posledním větám nevěřili, sám Tayari (snad nevadí, že tě zmiňuji), jenž je členem wikiprojektu u Televizi, vám může říct, jak jednotný systém zápisu informací (nadpisů sekcí apod.) pomohl dát tvaru televizní sekci české Wikipedie. RiniX (diskuse) 20. 1. 2020, 18:04 (CET)

Za mě super! Jen se obávám, že většina současných článků o hrách trpí problémem, že pokud bychom osekali nepotřebné info, článek by pak ztratil "nárok" na existenci z důvodu pahýlovitosti. Ale pro budoucí články si myslím, že naprosto použitelné. --Tayari (diskuse) 20. 1. 2020, 18:43 (CET)
Bohužel... je to více než pravděpodobné. Jinak jsem našel krásný příklad Assassin's Creed IV: Black Flag: sekce O hře -> Hratelnost by se dala rozdělit i na postavy a k tomu bychom mohli vyjít z anglické Wikipedie a doplnit i zdroje (potažmo celý text rovnou předělat) a už by to chytlo encyklopedický nádech. RiniX (diskuse) 20. 1. 2020, 19:03 (CET)
Díky, klidně to přesuň na podstránku projektu a přidej odkaz do stránky projektu. Můžeme to tam pak případně dopilovat. --20. 1. 2020, 19:14 (CET), Utar (diskuse)
Provedu ;) Jinak zde přidávám články z anglické Wikipedie, u kterých jsem se inspiroval strukturou: TW3: Wild Hunt / Dishonored / AC Odyssey / CoD: Modern Warfare RiniX (diskuse) 20. 1. 2020, 19:49 (CET)
Nejsem sice členem WikiProjektu a o dané téma se zase tak moc už nezajímám, ale když už jsem byl zmíněn: Jednotná struktura článkům na televizní téma výrazně pomohla (a třeba i u článků na chemické téma, které jsou v mém zájmu), tedy myslím, že článkům na téma videoherní pomůže také. Hlavně tedy dobudoucna, protože si pamatuji, jak jsem se vztekal na kvalitou článků, když jsem překopával infoboxy/navboxy/souboxy u některých videoherních sérií, a věřím, že ten problém nebude jenom tam. --Dvorapa (diskuse) 20. 1. 2020, 22:33 (CET)