Diskuse:Zvonice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Definice a zdroje[editovat zdroj]

V souvislosti se snahou konečně nějak vyřešit problém, že na Commons máme společnou kategorii pro zvonice a zvoničky, zahrnují vše od několikapatrových budov až po jednoduché vidláky jsem se opět podíval na články Zvonice (se spoustu interwiki) a Zvonička (která nemá ani jedno interwiki). Zatímco zvonice mají na Commons alespoň nějaké specifické kategorie, pro zvoničky jsme zatím nedohledali ani žádné články či vhodné termíny na žádné ze sesterských verzí Wikipedie.

Pokus rozlišit zvonice od zvoniček nikoliv podle jejich konstrukce a velikosti, ale podle toho, zda mají vztah ke kostelu, je poměrně kuriózní, proto by bylo vhodné upřesnit, zda takové rozlišení Karel Kuča uvádí jen pro účely systematiky a terminologie ve své knize, nebo zda dokládá, že jde o nějaké obecně užívané rozlišení, a v takovém případě by bylo vhodné jít po uvedených zdrojích dále. Stejně tak by bylo dobré se dopátrat toho, kteří autoři přišli s tím, že zvonicí je jenom stavba solitérní. Definici se zdrojem do článku vložil Lukas Sova, relativizující dodatek k tomu doplnil 82.41.99.31, o důslednější zdrojování článku opakovaně žádal kromě mě i Juandev.

Bylo by vhodné prostudovat, jestli se podobné nebo rozlišení vyskytuje i u dalších autorů, a také rozšířit článek o terminologii i faktografii týkající se jíných zemí, počínaje naším středoevropským regionem. Totéž se týká i článku Zvonička, na němž se podíleli stejní autoři. Tam je jako autorka problematické definice odkazovaná Hana Hlušičková, resp. její monografie Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV. Stavět tak zásadní a kategoricky formulovanou definici jen na zmínce u jedné autorky, o které tu zatím ani nemáme článek, mi také připadá málo. --ŠJů (diskuse) 11. 1. 2017, 02:01 (CET)