Diskuse:Základní kapitál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

jako právník musím prohlásit že tento článek je nejen tzv pahýl ale je věcně nesprávný minimálně v 5 bodech. A to nepočítám ty malé např. neříká se komandista, ale KOMANDITISTA

Hmm, dobře. A proč všechny učebnice ekonomiky uvádějí potom komandista? --Aktron (d|p) 11:51, 27. 1. 2007 (UTC)
Konkrétně v jaké učebnici je pojem „komandista“? --Pete 11:59, 27. 1. 2007 (UTC)

Neencyklopedické editace z článku, které zpochybňují jeho přesnost:

Dovoluji si opravit tento článek.
Podle mých znalostí základní kapitál (ZK) povinně tvoří a.s., s.r.o. (to jsou kapitálové obchodní společnosti) a dále družstva. Minimální výše je předepsána v Obchodním rejstříku.
Komanditní společnosti (k.s.) nemají povinný ZK, stejně jako v.o.s. (veřejná obch. spol.).K.s. a v.o.s. tvoří osobní obchodní společnosti.
K.s. mají pouze povinný vklad, a to 5000 komandisté, kteří ručí do výše svého nesplaceného vkladu. Komplementáři ručí celým svým majetkem.
Snad to je vpořádku.
Dovoluji si napsat ještě jedno doplnění.
K.S. KOmplementáři 5000 kč, komandisté celým svým majetkem.
A.S. Bez veřejné nabídky akcií 2 mil. Kč s veřejnou nabídkou 20 mil. Kč.
V.O.S Zde se ručí nerozdílně celým svým majetkem
S.R.O. 200 000 Kč. Pokud se jedná o společnost jen o jednom společníkovi musí být splacen celý základní kapitál při zápisu do obchodního rejstříku. Pokud se jedná o společnost s více společníky je potřeba složit min. 30% základního kapitálu avšak minimálně 100 000 Kč.Každý společník musí složit min. 20 000 kč.
Ke všemu bych ještě doplnil, že je naprosto zbytečné(a v případě krachu firmy i nevýhodné) stanovovat vyšší kapitál, než ten, který je stanoven zákonem.
Vklady musí bý vždy na celé tisíce.
Chtěla bych jen opravit „opravu“ tohoto článku a to jen v maličkosti týkající se komanditní společnosti. Minimální povinný vklad 5000 Kč totiž do společnosti vkládají komandisté. Komplementáři ručí za závazky společnoti celým svým majetkem. Komandisté ručí za závazky společnosti do výše svého nesplaceného vkladu zapsaného v obchodním rejstříku.

Přesunul --Martin Marek 20:53, 26. 6. 2007 (UTC)

Zahajte diskusi ke stránce Základní kapitál

Zahájit diskusi