Diskuse:Thomas Alva Edison

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Jeho život silně ovlivnil fakt, že při svých pokusech částečně ohluchl“ Podle článků, které jsem četl, je příčina jeho částečné hluchoty neznámá. To tvrdí například článek Deafness of Edison, pt. 1. Je ale možné, že existuje informovanější zdroj. --Michal Grňo (diskuse) 10. 5. 2017, 11:20 (CEST)[odpovědět]


V části Vynálezy je několik nesrovnalostí:[editovat zdroj]

  • 1) Edison nevynalezl dynamo
  • 2) Nevynalezl elektromobil, a ani ten datum nesedí, protože elektromobily už jezdily v 90. letech 19. století.
  • 3) Vynález syntetického kaučuku se připisuje Charlesi Goodyearovi, roku 1844.
  • 4) žárovku nevynalezl, jen si ji nechal patentovat

-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 89.31.10.249 (diskuse)

  • 5.) Edison nikdy nebol ateista. Celý život veril v Boha. Zaradenie medzi USA ateistov je klamstvo!!!

-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 213.151.218.138 (diskuse)

Dobrý den, děkujeme Vám za vaše připomínky. Jsme otevřená encyklopedie, tutíž každý může svobodně upravovat články. Klidně můžete nepřesnosti v článku opravit, musíte však dodat věrohodné zdroje. Zdraví ♥ K123456 24. 12. 2010, 07:57 (UTC)
Našel jsem na Německé wiki, že byl členem Teosofické společnosti, to opravdu nebyl žádný ateista ...

--Dr. Reed Richards (diskuse) 12. 3. 2019, 17:56 (CET)Génius nebo zloděj ?' Edison žárovku nikdy nevymyslel, zásluhy odebral Josephu Swanovi a Heinrichu Göbelovi (údajně tam přidal uhlíkové vlákna, které se tam chystali dát dva už zmínění pánové). Tak občas slýchám, že vymyslel elektrické křeslo, ale ne, byl to zubař Alfred P. Southwick. Že za svůj život udělal přes 1000 patentů ? Ne, zaměstnával nadané vynálezce a pokaždé, když z nich někdo něco velkého objevil, Edison si to s radostí přivlastnil a patentoval. Ve zkratce je urážka nazývat ho vynálezcem (ještě hůř největším) pro všechny opravdové vynálezce, on byl pouze zloděj (a vrah zvířat).[odpovědět]

Jak vrah zvířat???? To je zabíjel????? Pokud ano, tak je hodně zlý!!!!! Já mám zvířata moc ráda!!!!! --212.4.150.77 14. 3. 2022, 17:10 (CET)[odpovědět]

Thomas Alva Edison vynálezce?[editovat zdroj]

Bojím se, že dnes bude velmi obtížné rozlišit zda-li Edison vyrobil či vymyslel tolik vynálezů, jak sám uvádí. Velmi o tom pochybuji, narazil jsem na spoustu informací o vykořisťování svých zaměstanců. Zářný příklad je spor s Nikola Teslou, kdy mu Edison nezaplatil za odvedenou práci. Nepopírám jeho přínos za rozšíření elektřiny a produktů užívajících elektřinou, ale pochybuji o něm jako o vynálezci. Henry Ford byl také spíše podnikatel než vynálezce. Co se týká počtu patentů, tak ano, Edison jich má spoustu, ale kolik z toho vyrobil či vymyslel přímo on? Rozhodně ne většinu. Nikola Tesla vs. Thomas Alva Edison

Považuji Váš nepodepsaný příspěvek za neověřený a přehnaný. To, že bulvár vděčně přijímá jakýkoli negativní názor na velké osobnosti, zvláště když jsou již mrtvé a nemohou se bránit, to neznamená, že to musíme na wiki kopírovat. Negativní články o Edisonovi mohou být způsobené i tím, že vzhledem k pokrokům v polovodičích se objevuje možnost návratu ke stejnosměrnému proudu v elektrických rozvodech. Můžeme se přít o tom, jakou magnitudu má která hvězda, ale není nutné plivat po jednom velkém muži, abychom vyzdvihli druhého. Edison např. jistě není vynálezce ideje žárovky. Že drátek při průchodu el. proudem může svítit objevil 100 roků před Edisonem Volt. Ale je nepochybné, že právě díky Edisonově nesmírně houževnatému experimentálnímu přístupu vznikla první použitelná žárovka. V jeho prvních žárovkách bylo tuším vlákno z nějaké palmy či co. To vlákno neobjevil osobně, ale ten vynález mu právem patří, protože neustával v hledání, dokud nenašel, on řídil a financoval ten tým co to vlákno hledal. Podívejte, co o tom píše anglická wiki:
Ačkoli Tesla později přijal Edisonovu Medaili, negativní vztah k Edisonovi u něj přetrval. Po smrti Edisona, když zveřejnil New York Times články o Edisonově životě, jediný negativní názor byl od N. Tesly:
Neměl koníčky, ani se nevěnoval žádné zábavě, nerespektoval základní hygienická pravidla. [...] Jeho metoda byla extémně neefektivní, protože musela být prozkoumána obrovská oblast, až zasáhla slepá náhoda, byl jsem nechtěným svědkem jeho činů, kdy by jen špetka teorie a výpočtů ušetřila 90 procent práce. Ale měl velký odpor ke knihám a k matematice, ve všem se zcela spoléhal na svůj vynálezecký instinkt a Americký selský rozum.
—Nikola Tesla
Jeden z Edisonových slavných citátů Teslův postřeh o Edisonově pracovní metodě potvrzuje: "Když zjistím, že to 10000 způsoby nejde, nezklamal jsem. Nevzdávám to, protože každý nezdařený pokus je současně krokem dopředu."
Když byl Edison velmi starý a blízko smrti, řekl že při pohledu zpět bylo největším omylem jeho života, že nerespektoval Teslovu práci.
Takže ani samotný Tesla nebyl nakonec v kritice Edisona tak rezolutní. Když přijal medaili označenou Edisonovým jménem, tak to znamená, že jeho práci uznával. Divné, že? Edisonovy lidské chyby, jeho jednání s Teslou a spolupracovníky je druhá věc - kdo je bez chyb? Thomas Alva Edison si zaslouží za svoji celoživotní práci náš respekt, přinejmenším ve formě slušného článku ve wikipedii. Jeho metoda byla pracná, ale nakonec vedla k mimořádným výsledkům, Edison nepochybně patří k největším vynálezcům všech dob. --Pteryx 26. 2. 2012, 14:33 (UTC)

Externí odkazy či reference byly změněny (září 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 4 externí odkazy či reference na stránce Thomas Alva Edison. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 5. 9. 2018, 21:46 (CEST)[odpovědět]