Diskuse:Terezie od Ježíše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Uctívána anglikány a luterány?[editovat zdroj]

To by chtělo zdroj. --Pergamen (diskuse) 12. 2. 2020, 11:59 (CET)

@Pergamen: Zdroje jsou v infoboxu na enwiki. --Matěj Orlický (diskuse) 12. 2. 2020, 19:14 (CET)
@Matěj Orlický: To je pravda, že jsou na enwiki odkazy. Jenže jsem kouknul na ten luteránský odkaz, a ten vede na stránky kongregace Resurrection Lutheran Church kdesi ve Virginii a z nich na neexistující stránku katolického fóra. To se nedá podle mě použít jako dostatečně důvěryhodný ref, že je Tereza z Ávily ctěná luterskou církví jako celkem. Zajímavá je jistě tamější zmínka o Lutheran Book of Worship, ale ani u té netuším, jaký by mohla mít dopad. Takže to prozatím považuji za pochybné (což ještě neznamená nutně nepravdivé). --Pergamen (diskuse) 12. 2. 2020, 20:33 (CET)
K tomu ještě jedna poznámka. Název celé té položky v infoboxu "Uctívána církvemi" mi připadá poněkud silný a nepatřičný. Mnohem lepší by byl "Ctěná církvemi", tam by se mi ty luteráni a anglikáni případně vešli podstatně snáz. --Pergamen (diskuse) 12. 2. 2020, 20:51 (CET)
Uctívána podle mě správně odráží význam „uctívají jako/považují za svatou“. Takovou Ježíšovu matku Marii asi ctí každá křesťanská církev, ale u této položky iboxu jde o to, jestli ji kromě toho přiznávají i status světice. --Matěj Orlický (diskuse) 14. 2. 2020, 13:51 (CET)
To podle mě právě postihuje slovo "ctít". Ježíšovu matku jistě ve všech křesťanských církvích ctí, ale v některých (většině?) protestantských ji rozhodně odmítají uctívat, protože to vnímají jako narušování monoteismu. Ctít mohu jakéhokoli člověka, např. vynálezce pro vynález, který lidstvu pomohl. Uctívat znamená vzdávat liturgickou úctu, přestože třeba není srovnatelná s liturgickou úctou k Bohu. Hraje Terezie ve mších/Večeřích Páně luteránů a anglikánů nějakou roli? Je tam aspoň pravidelně jmenována? Pochybuji. Mezi katolickými modlitbami jsou např. tzv. litanie, kde jsou světci přímo oslovováni a žádáni o přímluvu u Boha, implicitně tedy jsou považováni za aktuálně živé a schopné nějakého jednání jako je například přímluva. Mezi protestanty je obvykle takovýto přístup považovaný za nepřijatelný. Náboženské slovo uctívat daleko překračuje význam slova považovat za. --Pergamen (diskuse) 19. 2. 2020, 10:14 (CET)