Diskuse:Svatováclavská zbroj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Svatováclavská přilba zcela jistě není severská a už vůbec ne vendelská. Je to výmysl či zbožné přání jednoho historika, který se nekriticky opakuje.

1) od vikingů je jedna přilba se zachovaným zvonem a ta je jiná - gjermundbu (možno dohledat) 2) z území čr (a třeba polska) jsou stejné konstrukce jako svatováclavská - olomouc, hradsko, lednica a další 3) vendel je konstrukčně i datací ale úplně jinde (vendelské období je severské, přilby jsou segmentové a jinak zdobené a hlavně se jedná asi tak o 7. století!)) 4) nánosek a zvon nejsou původně společné - není důvod dovozovat z nánosku původ

Už jsem to jednou měnil - mohli byste to prosím změnit?

Martin Bílý


I podle informací se kterými jsem se setkal ( Petr Sommer: "Začátky křesťanství v Čechách", který se odkazoval na PhDr. Anežku Merhautovou) není nánosek a přilbice stejného původu - severský původ byl v tomto zdroji připisován jen nánosku a jeho motivu.
Rozlišoval bych tedy mezi sporem:
1. o severský (či neseverský) původ přilbice
2. o severský (či neseverský) původ nánosku
- u přilbice je zdá se shoda v tom, že je kombinací dvou původně nesourodých součástek (samotné helmy a nánosku)
- pokud se historikové ve sporu o původ samotného nánosku neshodují, pak bych zde prostě jen uvedl stanoviska obo stran sporu, protože není myslím na nás zde ten spor za ně rozhodnout, ale jen popsat.
(Tomas wik (diskuse) 20. 10. 2014, 20:07 (UTC))