Diskuse:Právo národů na sebeurčení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

NPOV a přesnost[editovat zdroj]

Čeští Němci se neúspěšně snažili uplatnit své právo na sebeurčení po vzniku Československa, později bylo právo na sebeurčení problematicky uplatněno v Mnichovské dohodě, na jejímž základě byly od Československa odtrženy části s německou, polskou nebo maďarskou menšinou a připojeny k sousedním státům. První vídeňská arbitráž určila maďarsko-československou hranici. - zpochybňuji přesnost tohoto odstavce, dle mého názoru je toto tvrzení pouze možný úhel pohledu na věc německá národnostní menšiny na území Československa. Nemyslím si, že německá menšina měla právo na sebeurčení (at už po první světové válce nebo podle mnichovské dohody) a považuji odstavec za zaujaté hodnotící tvrzení. --Wikipedista:BobM d|p 13. 11. 2012, 18:26 (UTC)

NPOV a přesnost[editovat zdroj]

- zpochybňuji předešlé tvrzení- Německé obyvatelstvo na území Sudet bylo menšinou definováno až v Ústavě nové Československé republiky. Do té doby byly Němci v Rakousku-Uhersku stejně jako ostatní národem (viz např. Provolání Mým národům). Češi ani jiný národ zde menšinou nebyl. Dle Ústavy ČSR tvořily republiku národy osmimilionových Čechů a dvoumilinových Slováků. Tři milionům obyvatel německé národnosti bylo udělen statut menšiny. Že zde něco nehraje je víc než nabíledni. Jinak řečeno: dvěma milionům Slováků právo na sebeurčení přiznáno bylo, třem milionům Sudetských Němců odejmuto. Nejvyšší zákon - nejvyšší právní norma je od počátku republiky pokřivená a je pravděpodobně největší chybou mladé demokratické republiky. Chyba se stát může vždy. Musí však existovat vůle chyby rozpoznávat a odstraňovat. Především ta chyběla a tak byly Sudetští Němci československými politiky vehnáni do náruče Hitlera a Československo k Mnichovu. Jen málokterý Němec podobně jako např. Wenzl Jaksch, dokázal v oné době rozpoznat nebezpečí, jež v osobě Hitlera hrozilo.

89.203.175.3 28. 10. 2018, 12:56 (CET)[odpovědět]rherbst


Návrh na řešení[editovat zdroj]

Za celou dobu na diskuzi napsali pouze dva přispěvatelé: Wikipedista:BobM a wikipedista podepsaný rherbst. Myslím, že jde o zbytečný spor. Není úkolem Wikipedie vydávat politické deklarace typu "tak byly Sudetští Němci československými politiky vehnáni do náruče Hitlera a Československo k Mnichovu", dokonce ani zkoumat psychlogickou motivaci Henleinových voličů, tato věta je v rámci diskuze zcela bezpředmětná. Sudetští Němci menšinou prostě byli. Zda byli jindy a jinde národem, je možné (a pravdivé, např. v Německu), ale nevyvrací to předchozí větu.

Zkusme zpochybněné tvrzení analyzovat po částech:

1) Čeští Němci se neúspěšně snažili uplatnit své právo na sebeurčení po vzniku Československa - ANO, nebo NE?

2) později bylo právo na sebeurčení problematicky uplatněno v Mnichovské dohodě - ANO, nebo NE?

3) na jejímž základě byly od Československa odtrženy části s německou, polskou nebo maďarskou menšinou a připojeny k sousedním státům. - ANO, nebo NE?

4) První vídeňská arbitráž určila maďarsko-československou hranici. - ANO, nebo NE?

Podle mne není ani jedno tvrzení zásadně sporné. Čeští Němci skutečně se dožadovali práva na sebeurčení, byli neúspěšní až do Mnichovské dohody, která byla později prohlášena za nulitní. Okrajové části byly skutečně odtrženy. Arbitráž se hranicí zabývala (to je jediný výrok, kde si nejsem zcela jist, že první vídeňská arbitráž vše definitivně určila, ale není to jádro sporu.)


Navrhuji spor vyřešit přeformulováním odstavce, např.: Právo na sebeurčení se snažili uplatnit čeští Němci po vzniku Československa, byli však neúspěšní vzhledem k tomu, že měli status menšiny, nikoli národa. Prosazování tohoto požadavku v zostřené politické situaci ve 30. letech vyvrcholilo přijetím Mnichovské dohody, na jejímž základě byly od Československa odtrženy části s německou, polskou nebo maďarskou menšinou a připojeny k sousedním státům. Mnichovská dohoda byla později prohlášena za neplatnou.

Zdroje: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1075893-puc-henleinovcu-moc-nesvedl-proslapnul-ale-cesticku-do-mnichova

http://www.vhu.cz/vyzva-k-teroru-prisla-z-rozhlasoveho-prijimace/

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/muzi-15-brezna-konrad-henlein-sudety_1903130722_anj

https://books.google.cz/books?id=PA03BAAAQBAJ&pg=PA97&lpg=PA97&dq=pr%C3%A1vo+na+sebeur%C4%8Den%C3%AD+Henlein&source=bl&ots=iNznwThKbP&sig=ACfU3U12TrDwjI7UKlDpvq4DBQQJhuQd8A&hl=cs&sa=X&ved=2ahUKEwi4w--rj6TqAhUDGuwKHaiTDqIQ6AEwCHoECAkQAQ#v=onepage&q=pr%C3%A1vo%20na%20sebeur%C4%8Den%C3%AD%20Henlein&f=false

https://books.google.cz/books?id=8qhxBgAAQBAJ&pg=PA109&lpg=PA109&dq=pr%C3%A1vo+na+sebeur%C4%8Den%C3%AD+Henlein&source=bl&ots=tZTiPpAxtA&sig=ACfU3U1D6J-ekrI67DhSkgA1nJgeSA3plQ&hl=cs&sa=X&ved=2ahUKEwi4w--rj6TqAhUDGuwKHaiTDqIQ6AEwAXoECAoQAQ#v=onepage&q=pr%C3%A1vo%20na%20sebeur%C4%8Den%C3%AD%20Henlein&f=false

https://ivocerman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=682550 (toto je sice blog, ale Ivo Cerman je publikující historik)

Dále je třeba ozdrojovat první část. --Portwyn (diskuse) 28. 6. 2020, 11:09 (CEST)[odpovědět]