Diskuse:Notebook

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

--Janek Wagner 14:49, 3. 7. 2006 (UTC) Laptop je obecnější pojem, promyslím modifikaci obou článků.

OK, ovšem je možné že bude problém s interwiki – v jiných jazycích to mývají dohromady. dík za ochotu --Nádvorník …✉ 14:51, 3. 7. 2006 (UTC)

Revize stránky[editovat zdroj]

Dnes jsem prošel celý článek o noteboocích a snažil jsem se opravovat různé chyby, které jsem v jeho průběhu zachytil. Teda hlavně ze začátku, protože ke konci už jsem toho měl dost… Hodně problémů bylo v jazykové oblasti, především stylistice, často to zabraňovalo správnému pochopení. (Kdybych nevěděl, o co jde, tak to nepochopím.) Jako odstrašující příklad uvádím větu: „Grafická karta je ekvivalentem stolního počítače.“ Dále jsem opravil několik chyb terminologických. Třeba takový ovladač kurzoru… (?!) Kurzor je mimochodem i ta svislá čárka v poli pro psaní textu.
Přestože nad článkem trůní šablona bez zdrojů, dovolil jsem si k částem, které jsou podle mě sice možné, ale chtěly by podpořit referencí, doplnit šablonu chybí zdroj. Takové věci, jako je rozlišení obrazovky a poměr stran, jsem rovnou mazal, protože obsahovaly nesmysly:

  • Většina moderních notebooků používá displej s aktivní maticí s rozlišením 1024 × 768 pixelů XGA, anebo 1280 × 1024 pixelů, s úhlopříčkou obrazovky 15" (palců) anebo více. Novější notebooků mají širokoúhlý displej 16:9 (…)

Pokud vím, tak je nejrozšířenější rozlišení u nových notebooků 1280×800, což nám po vydělení dává poměr 8:5, což se častěji označuje (rozšířeno 2) jako 16:10. Ovšem dokázat to nemám odkud, takže to šlo pryč. :-) Další mazání jsem prováděl z důvodu duplicity textů.
Na závěr bych Vás chtěl požádat především o vylepšení druhé poloviny stránky, na kterou už mi nestačily síly a někde ani znalosti. --MirekM 25. 1. 2009, 20:31 (UTC)

Pointa?[editovat zdroj]

Je zvláštní, že si nikdo nevšimnul toho, kdy se přestalo používat názvu laptop a začlo se využívat názvu notebook. To, co se člověk dočte všude na webu je špatně z toho důvodu, že nikdo si toho podstatnýho rozdílu nevšimnul a notebookům se ještě dlouho říkalo laptop. Jediný podstatný rozdíl je v tom, že laptop neměl výklopnou celou horní část a kloub byl umístěn několik centimetrů před zadní stranou laptopu, kdežto notebook má kloub umístěn na zadní hraně a tudíž se jako display používá celé "víko".

To mělo spíš patřit do diskuze. --Paxan 7. 2. 2009, 15:36 (UTC)

Taky se nemůžu zbavit dojmu, že citovaný text patří spíš do diskuze než do encyklopedie. Proto jsem ho upravil a ponechal jsem pouze tu část, která má aspoň hypotetický přínos. --MirekM 7. 2. 2009, 19:56 (UTC)