Diskuse:Monochromatické záření

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Podle té rovnice by se Vám el-mag záření šířilo nekonečnou rychlostí, pane kolego. Také je poněkud zavádějící napsat, že lasery jsou zdroje viditelného monochromatického záření. Technicky máte pravdu, ale podstatně častější jsou IR lasery. A s "jednobarevným" světlem bych byl opatrný, tento pojem je nejednoznačný. --Tompecina 16:48, 13. 9. 2005 (UTC)

Editujte s odvahou. --Egg 18:53, 13. 9. 2005 (UTC)
Zde pokládám za užitečnější rozžehnout v autorovi jiskru autokritičnosti. --Tompecina 19:58, 13. 9. 2005 (UTC)

Asi jsem část textu formuloval špatně. Zřejmě kritizujete větu „V libovolném bodě prostoru pak lze časový průběh elektrického či magnetického pole popsat časovou závislostí A = A0cos(2πft)“. Myslel jsem "v libovolně zvoleném (jednom) bodě" prostoru; v tom případě se mi zdá rovnice správná a rychlost nebude nekonečná. Zavádět zde rychlost šíření se mi ale zdá zbytečné až zavádějící (nemusíte se mnou souhlasit). Máte pravdu, že by to chtělo napsat lépe a pokouším se to napravit. Stejně tak je nutno předpokládat, že záření se "došířilo" až do tohoto bodu a že zde není jiný zdroj - jinak by docházelo k interferenci. Další předpoklady mě zatím nenapadají, nerad bych z toho udělal nesrozumitelnou splácaninu.

Vaši kritiku stran laserů prostě vůbec nechápu, můžete výtku prosím nějak upřesnit? Asi vám vadí slovo „viditelného“ ... ? Ta věta v mém chápání sděluje, že v množině zdrojů viditelného monochromatického záření nejčetnější podmnožinu tvoří lasery, což považuji za pravdivé tvrzení. Jestli jsou běžnější viditelné nebo IR lasery, o tom se v hesle nic nepraví.

Ohledně jednobarevného světla máte pravdu, není to přesné. Spíš se jedná o etymologii, v tomto smyslu text upravuji.

Když už jsme u nepřesností, dosti zásadní chyba je podle mně na de:Monochromatisches Licht, neboť tam se hned nahoře v definici mluví o světle jedné vlnové délky. To je pravda pouze ve vakuu, v jiném prostředí se vlnová délka změní a zachovává se právě a pouze frekvence. Do německé wiki ale zasahovat nehodlám. Kf 16:20, 25. 10. 2005 (UTC)