Diskuse:Minerál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přesun[editovat zdroj]

Zdůvodnění[editovat zdroj]

Doporučoval bych, pokud bude dosaženo konsensu, přesunout celou část hesla pod záhlavím "Osnova" do příslušného Wikiprojektu. Podle mého cítění toto nepatří do encyklopedického hesla, jde více méně o návod pro autory jednotlivých hesel o minerálech. Uživateli to moc neřekne. Dávám k vyjádření. --A.Vítek 11:31, 19. 5. 2006 (UTC)

Pro přesun[editovat zdroj]

  1. --A.Vítek 11:31, 19. 5. 2006 (UTC)
  2. --Chmee2 11:32, 19. 5. 2006 (UTC)
  3. --MiF 10:50, 21. 11. 2006 (UTC) Pokud to někdo neudělá dřív, tak se do toho pustím, až dokončím kategorizaci a úpravy stávajících článků o minerálech.

Proti přesunu[editovat zdroj]

---

Je možné na tuto stránku vytvořit redirect z minerální látka ??? dík, --Vojtech.dostal 14:25, 6. 12. 2007 (UTC)

Já myslím, že ne. Jak to vypadá, tak heslo minerál zde nabývá geologický význam, "krystalické látky", kdežto minerální látky chápeme, přecijenom trochu jinak, ale nechal bych vyjádřit se nějakého odborníka z oblasti chemie.--Juan de Vojníkov 03:44, 17. 12. 2007 (UTC)
V tom případě by stálo za to článek "minerální látka" vytvořit. ale já vlastně nevím, jak jsou minerální látky definované. --Vojtech.dostal 12:56, 25. 12. 2007 (UTC)
Teď mě napadlo, není to synonymum pro anorganické látky? --Vojtech.dostal 15:28, 22. 1. 2008 (UTC)

Sporné údaje ve článku[editovat zdroj]

Nějak se mi nezdá „definice“ nerostu. Já jsem si myslel, že nerost je prvek nebo sloučenina v pevném skupenství. Tzn. že pokud se diamant nebo malachit rozteče nebo vypaří, už to nerost není, a stejně tak třeba i rtuť v kapalném skupenství není nerost. Dále jsem si myslel, že nerost je nerostem, ať krystalizuje nebo ne, tzn.  že může být krystalovaný, krystalický i amorfní. A dále, že minerál může být i organický a že může být i uměle vytvořen, vemte si například umělé zlato a umělé diamanty. Stejně tak směsi minerálů jsou minerály, akorát že směs minerálů není minerál (jak už označení napovídá), ale jsou to minerály, tudíž údaj, že směsi minerálů se nepovažují za minerály, je chybně napsán a sám sebe vyvrací. A nakonec se mi nezdá ještě členění minerálů z hlediska hornictví: ve článku se uvádí, že hornina není nerost, a najednou se tu píše, že bituminusní hornina je vyhrazený nerost. To je blbost. Stejně tak nerostem není ani plyn a dokonce ani písek, maximálně tak zrnko písku, a to ještě jenom někdy (tehdy, když to není hornina). Z těchto důvodů vkládám do článku šablonu na zpochybnění faktické přesnosti. --Marek Genius 3. 8. 2010, 17:09 (UTC)

Pro Vaši informaci: Mezinárodní mineralogická asociace (IMA) (vyšší autoritu těžko hledat), resp. její nomenklaturní komise - The Commission on New Minerals, Nomenclature and Classification (CNMNC) se v r. 1995 shodla na nové definici nerostu/minerálu; ta byla publikována v článku The Definition of a Mineral. Nejsem autorem wikičlánku, ale musím prohlásit, že vzhledem k této referenci je napsán správně co se týče definice i specifikace výjimek. Máte pravdu v tom, že hornická klasifikace se od mineralogické liší, ale to se někdy v aplikovaných oborech nebo v legislativních definicích z oblasti přírody stává (z definic v mysliveckém zákoně by systematickým biologům také mohle jít hlava kolem). Šablonu zpochybňující faktickou správnost odebírám, doplňuji výše citovanou referenci.--Petr Karel 5. 8. 2010, 10:43 (UTC)
Aha, no vidíte, to jsem nevěděl, to mě zajímá. Možná by ještě stálo za to zjistit, jestli se definice změnila i v češtině (teoreticky se mohl změnit jen překlad), ale zřejmě to tak bude. Pak si ještě myslím, že by mělo být uvedeno, co je myšleno „normálními podmínkami“, a v úvodní větě by měly být alespoň stručně uvedeny výjimky, protože definice výjimky samozřejmě nemá, jinak to není definice. A tím, že jsou na to dvoje klasifikace, myslíte, že jsou slova „minerál“ a „nerost“ slova polysémická, případně homonymní? Potom by se to mělo vyřešit šablonou na různé významy, ne? --Marek Genius 8. 8. 2010, 20:37 (UTC)

Doplnění informací[editovat zdroj]

Myslím si, že by bylo vhodné doplnit do článku vlastnosti nerostů. Tyto věci se učí i na základce, tak by nebylo nic špatného přidat kapitolu o vlastnostech nerostů.