Diskuse:Louis Pasteur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Otázka k likvidaci: zlikviduji co chcete, ale všimlo jsem si, že Luis, kterého mám smazat, byl založen o trochu později než (asi správný) Louis. Dejte krátce vědět, pak smažu. -jkb- 10:43, 19. 12. 2004 (UTC)

Autor odpověděl na stránce Diskuse:Luis Pasteur - platí poslední žádost, smazat luise... Děkuji... Cinik - Luis Pasteur bude smazáno, zůstává Louis. -jkb- 12:21, 19. 12. 2004 (UTC)

Pasteur nebyl lékař[editovat zdroj]

Přesto, že LP chtěl být lékařem a medicínu zcela zásadně ovlivnil (je to Einstein medicíny), nevystudoval lékařství, ale chemii a své objevy učinil jako chemik (popisy jeho objevů nesou jasnou charakteristiku chemického pokusu - struktura zápisu, první jeho objev -proč se víno mění v ocet - byly zcela chemické). Medicína by si mohla gratulovat, kdyby Pasteur byl lékařem, bohužel se tak nestalo (nepočítáme-li tituly h.c.). Lékaři byli jeho blízcí spolupracovníci - Mečnikov, v Anglii jeho práce pochopil Lister, v R-U Semmelweis. Je, samozřejmě, zakladatel moderní mikrobiologie (podobně jako Koch, nebo Čech Provázek - Rickettsia Prowazekii /Licha Roma/: výzkum skvrnitého tyfu). Jde jen o zpřesnění. Děkuji. ZbV

Jistě nebyl vystudovaný lékař, ale co by člověk, který prováděl očkování a výzkum nemocí na vědeckém základě, rozhodně byl lékařem-praktikem a lékařem výzkumníkem. --Týnajger (diskuse) 4. 2. 2016, 11:46 (CET)