Diskuse:Jean-Paul Sartre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

S vyloučením veřejnosti jsem viděl jednou asi před dvěma lety, ale mám takový pocit, že Inès není lesbička...? --Váš Mostly Harmless 17:13, 28. 8. 2007 (UTC)

Sice neznám autora toho resumé, ale Inès lesbička byla. Nikdy však okatě; vyplynulo to z jejích vztahů a z problémů, které měla za života k mužům a po smrti k Estelle. Přímou citaci se mi shánět nechce :-P Ale mám za to, že je zbytečné to hledat :-) --Alaiche /alɛʃ/ 16:11, 30. 8. 2007 (UTC)
Ano, je :) ale přišlo mi to takové divné...tímhle nemůžu nic zkazit, tak se ptám. --Váš Mostly Harmless 13:18, 1. 9. 2007 (UTC)

odkaz ma spatnou informaci[editovat zdroj]

Tento odkaz (http://bohuslavbrouk.wordpress.com/2011/04/01/bohuslav-brouk-o-jean-paul-sartrovi-existencialismu-a-svobode-vule/) zacina: "Jean-Paul Sartre se narodil r. 1905 a byl až do osvobození Francie skoro zcela neznámým středoškolským profesorem filosofie. Teprve po druhé světové válce, díky svému smyslu pro reklamu, se stal hlavou existencionalistického hnutí v literatuře i filosofii a světově známou postavou z kaváren a barů kolem Place Saint Germain des Prés..." ale Sartre vubec nebyl v te dobe "skoro zcela neznamym profesorem": uz PRED druhou svetovou valkou byl vyznamny spisovatel (roman Nevolnost - 1938) a filosof (fenomenologicke eseje L'imagination -- 1936), La transcendance de l'égo -- 1937, Esquisse d'une théorie des émotions -- 1939) a L'imaginaire -- 1940).

Nevolnost (přesun z článku)[editovat zdroj]

Nevolnost (La nausée) vyšla česky POUZE pod tímto názvem - Hnus je název, který použil Václav Černý ve svém sešitu o existencialismu. Patrně v té době znal román pouze z kritik, jinak by nemohl tento titul použít. Sartrův hrdina není schopen tak aktivního pocitu, jakým je hnus. Konzultováno s autorem (prostřednictvím němčiny, kterou Sartre dokonale ovládal a která má pro hnus skvělý ekvivalent - der Ekel. To Sartre pokládal za zcela chybný překlad. La Nausée - nausea - je něco zcela jiného - nevolnost - lze konzultovat s lékaři. Dagmar Steinová

Díky za upozornění, opraveno. --Váš Mostly Harmless (diskuse) 7. 5. 2013, 08:02 (UTC)