Diskuse:Heraldika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

odkazy[editovat zdroj]

Dovolím si smazat nikam nevedoucí odkazy. Je krásné že jsou připravené odkazy pro práce, které se chystají k napsání, ale je to matoucí a pro toho kdo by chtěl něco napsat také dost rušící.

--Jiří Josef Prokop Kohoutek 19:59, 20. 1. 2008 (UTC)

Rušící, matoucí... Proč rušící pro toho kdo o tom tématu chce psát? Dovolil bych si s prominutím a také s Vámi nesouhlasit. Například já, když chci něco napsat, tak jen kliknu na červený odkaz, simsala bim, internetový vzruch, a píši o tématu. Myslím si, že cenu má opravovat odkazy na neexistující stránky se špatným jménem na stránky také neexistující ale se správným jménem, ale rušit je úplně? Možná, že takové stránky působí jako asfaltová jáma na dinosaury pouze na, jak se říkalo na západě, zelenáče ale naopak pro pokročilé to má blahodárný význam. Přeji pěkný, pěkný den --marv1N 22:15, 20. 1. 2008 (UTC)

Jsem rád za tak rychlou odpověď. Jistě, v tom ohledu máte pravdu. Mazat tedy nebudu. Ale připomínají mi povinné psaní, a to mi osobně nejde. Máte to tu tak zaběhané, tak prosím. Ale ještě bych se možná pozastavil, jak to vypadá na venek. Když přijde někdo jen hledat o tématu, tak v podstatě v polovině případů nic nenajde. Jdu psát... --Jiří Josef Prokop Kohoutek 08:27, 21. 1. 2008 (UTC)

Dovolil jsem provést malou úpravu formátování aby to bylo přehlednější a taky bych Vás chtěl upozornit, že je poněkud obvyklé aby diskuze probíhala odshora dolů a to i po sekcích... To je hrozné jak vás pořád peskuju, ale věřte, že to dělám jen s největším vnitřním sebezapřením a s vědomím, že Vám to může pomoct. Jinak psaní „červených“ odkazů má, krom praktických výhod, také technické výhody, např. v chybějících nebo žádaných článcích atd. --marv1N 22:04, 21. 1. 2008 (UTC)

Chvíli jsem koumal jak tomyslíš, a teď už to plně chápu. Můžeš setrochu více rozepsat o červených odkazech, nějak ne nechápu. Moc díky Nováček --Jiří Josef Prokop Kohoutek 13:52, 22. 1. 2008 (UTC)

Ještě k červeným odkazům. On je tu jeden zásadní problém: Pokud totiž neuděláte odkazy (lhostejno zda červené či modré) při tvorbě článku, nikdo je už hned tak neudělá. Hypotetický příklad: Není zde článek erb. Vy ho napíšete. Jistě záslužné. Ale: budete poté obcházet všechny články o rytířích a městech a biskupech a šlechticích a státech a dělat link na erb? Jsem si jist, že ne, protože by Vám z toho brzo hráblo. A tak by tu byl erb, ale ve spoustě článků, kde se slovo používá, by nebyl odkaz. A to bylo špatné. Proto je tvorba odkazů důležitá už při tvorbě článku, i když jsou červené. Druhá věc je, že červený odkaz ukazuje, co tu není a zve tak k napsání. Já když momentálně nemám inspiraci a mám čas dělat na wikipedii, dělám minipahýly k zamodření červených odkazů u svých článků. --Cinik 15. 8. 2008, 08:46 (UTC)

Heraldici, kreslíři[editovat zdroj]

Já přidám něco o kreslířích a dalších důležitých heroldech.

--Jiří Josef Prokop Kohoutek 19:38, 20. 1. 2008 (UTC)

Změna vzhledu[editovat zdroj]

Jsem pro změnu vzhledu článku. Lepší členění, popřípadě rozdělení.

--Jiří Josef Prokop Kohoutek 19:37, 20. 1. 2008 (UTC)

Vzhled článku[editovat zdroj]

Nobylo by lepší zkrátit tento článek a vytořit sérii podčlánků? Jedná se mi hlavně o součásti štítů. Je to neúplný výčet, ale pro článek Heraldika IMHO příliš dlouhý. Navíc bez dalšího vysvětlení nebo obrazového doprovodu.--PaD 05:19, 29. 6. 2006 (UTC)

Já se toho klidně chopím, plánuji hlevně sérii článků o jednotlivých heroldských a obecných figurách i dalších věcí týkajících se heraldiky.--Tochal 07:51, 29. 6. 2006 (UTC)

French-speaking blazon project[editovat zdroj]

The French-speaking blazon project has been entirely revised, the creation of blazons is now vectorial. A start guide for newcomers has been created and many new charges, ordinaries and surrounding elements have enriched the already existing base, in order to give to the most what is necessary for a simplified creation of free blazons. Thus, don't hesitate to participate, you'll see it's easy and fun to do. What we particularly need is draftsmen for charges creating. See more details on the welcome page of the project. Amically, the French-speaking blazon project team.

Nepřesnost u popisků na ukázkovém erbu[editovat zdroj]

Myslím si že popisek "Koruna" na ukázkovém erbu není správná a měla by být nahrazena popiskem "Přikryvadla" vzhledem k tomu že je na místě jim určeným. marv1N 17:25, 28. 9. 2007 (UTC)

fakt[editovat zdroj]

Dal jsem fakt na vetu "Prvním doloženým (a dodnes zachovaným) erbem města v Českých zemích je erb Brna" nechci prudit, ale IMHO se v souvislosti s Brnem hovori o nejstarsi mestske peceti (tusim ze 1247), prvni udeleni mestskeho znaku vsak bylo az 1416 Slavkovu. Buben uvadi existenci mestskych peceti jiz ve 13. stol. Nicmene duleite je, ze v tuto dobu nesmel erb ci znak pouzivat nikdo jiny nez rytir, navic neexistuje shoda, zda se z mestskych peceti skutecne vinuly znaky, nebo zda byl jejich vyvoj nezavisly. Informaci o Brnu se mi v heraldikou zabyvajici se literaturou nepodarilo overit. V rozporu s tim je ale skutecnost, ze Kosice mely znak uz nekdy pred 1380. --Vrba 2. 6. 2009, 21:16 (UTC)

Mně přijde, že sis odpověděl sám: pokud byl první udělený městský znak Slavkovu, tak asi bude první – tedy pokud Brno ten svůj nepoužívalo protiprávně, což si ale ani nedokážu představit, jak by to prakticky šlo. Pokud Brno používá stejnou záležitost jako mělo na pečeti a zároveň kterou má na současném znaku, pak se to může někde objevit, ale asi ne tady a (asi) s lepším dovysvětlením. --marv1N 2. 6. 2009, 21:35 (UTC)

Tak jednoduche to zase neni, nektera mesta proste v dobe heraldickeho chaosu znak pouzivala a pak jim byl pouze polepsen, ale vlastne nedoslo k jeho udeleni. Rozhodne si dovedu predstavit, ze nekde je uvadeno Brno jako nejstarsi cesky znak. Na lepsi dovysvetleni by to chtelo prave aby doslo k doplneni zdroje, pokud nedojde, opravim to a to Brno dam do peceti. --Vrba 3. 6. 2009, 09:27 (UTC)