Diskuse:Euro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Je už jisté, že kurz slovinského tolaru, uvedený v tabulce, se až do přijmutí Eura nebude měnit? --Krvesaj 10:42, 27. 9. 2006 (UTC)

Ano je. Viz en:Euro nebo en:Slovenian tolar. V obchodech či reklamách ve Slovinsku se běžně uvádějí dvojí ceny. --Jklamo 10:58, 27. 9. 2006 (UTC)

Myslím, že by mělo dojít ke sjednocení v oblasti velkého nebo malého písmene na začátku slova „euro“. Pravidla českého pravopisu i wikicionář uvádí malé písmeno na začátku. Proč se tedy používá ve většině článků s velkým? -- UP3 12:44, 11. 10. 2006 (UTC)

Nevim jestli se takhle přispívá, ale opravil jsem údaj že euro používá 13z25 zemí EU na 13z 27, důvody jsou dva Rumunsko a Bulharsko have a nice day MiRo

Duplicita s článkem Měny navázané na euro[editovat zdroj]

Docela se mi nelíbí, že v tomto článku a je ten stejný text, který se vyskytuje i v Měny navázané na euro. První byl vytvořen článek Měny navázané na euro, a potom ho někdo přidal i do tohoto článku. Nemyslím si, že tenhle stav je správný, v článku bych Euro bych nechal odkaz na článek Měny nav. na euro, a snad jen krátký výpis těch měn, ale ne dvě velké tabulky. Nepotřebujeme, aby článek euro byl rozsáhlý za cenu, aby se stejné informace objevovaly ve dvou článcích. S pozdravem --Unpocoloco 10:53, 16. 12. 2007 (UTC)

A už to tu není... Píšu jen proto, aby tento můj odstaveček v diskuzi nevypadal tak, že není vyřešený :-) --Unpocoloco 17. 6. 2009, 18:53 (UTC)

Rezervní měna[editovat zdroj]

Úplně mi zde chybí zmínka o euru jako světové a mezinárodní rezervní měně. Bylo by vhodné ve článku takovou sekci/podsekci vytvořit, například jejím překladem z anglické verze wikipedie, když už ne jinak. V anglické verzi je i velice aktuální a názorná tabulka, která jasně ukazuje srovnání eura s ostatními světovými měnami.

Zimbabwe a eurozóna/Eurozóna[editovat zdroj]

Zimbabwe již v lednu 2009 oficiálně povililo užívání hlavních zahraničních měn na svém uzemí místo hyperinflací postiženého zimbabwského dolaru, skutečnost jsem uvedl do sekce o státech mimo eurozónu (jinak o tomto slově si myslím, že by se také mělo psát s malým písmenem vzhledem k tomu, že Lisabonská smlouva vstoupila v platnost a pokud jsem správně text pochopil, tak eurozóna již není oficiální termín), které užívají euro. [1]

  1. http://news.bbc.co.uk/2/hi/7859033.stm

Značka eura je €[editovat zdroj]

Jen jsem chtěl navrhnout úpravu v článku, ale sám bych ji nerad udělal bez širšího konsensu. Mám za to, že značka eura je € tak jako značka české koruny je Kč. Nic jako Eur jsem v žádných oficiálních zdrojích nenalezl, takže doporučuji upravit na: euro / EUR / € jako koruna / CZK / Kč protože tak to vnímám např. podle normy ČSN 01 6910. 81.91.216.122 17. 7. 2018, 13:39 (CEST)