Diskuse:Chodské povstání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Porušování starých chodských privilegií[editovat zdroj]

Věta o porušování chodských privilegií mi připadá poněkud jednostranná. Ta „porušovaná“ práva byla zřejmě přinejmenším z velké části domnělá nebo de iure ztracená. Nevzdělaní (negramotní?) Chodové prý ani pořádně nevěděli, že je pro jejich platnost nutné je prodlužovat potvrzováním, případně nevěděli dost jasně, co se v těch listinách vlastně píše, pokud na jednotlivá z jejich strany prosazovaná privilegia listiny vůbec byly. Kromě toho se privilegia zakládala na odměně za spolehlivou ostrahu hranic, ale důvěryhodnost Chodů samozřejmě jejich dlouhodobou odbojností vzala zasvé. Poněkud ideologizující věta "porušování starých chodských privilegií" jako by ukazovala na dobu, kdy taková práva už vlastně neexistovala. Má někdo zdroj na upřesnění? --Tommasel (diskuse) 16. 11. 2012, 19:44 (UTC)

No tento článek je plný faktických (např. záměna Českého lesa za Šumavu) i pravopisných chyb (např. psaní přídavného jména chodských s velkým Ch ad.). Celkově zbytečný. JŽ

Článek nepovažuji za zbytečný ani trochu, i když tedy není zrovna dokonalý. Je určitou historickou protiváhou románu Psohlavci, jehož historické pozadí jistě stojí za to. Co se týče chyb, "editujte s odvahou", ale problémy nemají vždy tak jednoznačné řešení, jak bychom si přáli. Jedna z chodských vesnic se např. jmenuje Kout na Šumavě. --10. 6. 2014, 09:30 (UTC)