Diskuse:Britney Spears

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Celosvětově: TBA[editovat zdroj]

Co to znamená TBA? Ta zkratka by se měla v textu vysvětlit. --Ladin 07:46, 12. 5. 2008 (UTC)

Jo, smaž to.--Ladin 09:09, 12. 5. 2008 (UTC)

Moce příjmení[editovat zdroj]

Můžete mi říct, proč jste přepsali Britney Spears na Britney Spearsová? Trochu trapas. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lovebritneynet (diskuse)

... protože jsme Češi a mluvíme a píšeme česky. Za trapas pokládám Vaši neznalost češtiny. MiroslavJosef 6. 1. 2011, 22:53 (UTC)
Myslím, že by jste se měl mírnit ve výrazech které hraničí s osobními útoky. A určitě jako znalec češtiny víte, že nepřechýlené příjmení čeština v určitých případech připouští. --Jowe 6. 1. 2011, 23:12 (UTC)
Trapas netrapas, já bych příjmení Britney nepřechyloval. Toť ovšem pouze můj skromný názor. --Midi7 6. 1. 2011, 23:21 (UTC)
Rovněž jsem zde pro nepřechýlenou variantu. To za chvíli budeme mít Edith Piafovou a podobná obludária. B. Spears je používanější tvar. --Faigl.ladislav slovačiny 6. 1. 2011, 23:36 (UTC)

Obě formy „+/- ová“ užívají české věrohodné zdroje, bez přechýlení např. [1] [2], také lze najít obě formy v jediném článku [3], ale pro nepřechýlenou formu hovoří doporučení, tedy významně vyšší frekvence nepřechýlené formy příjmení. --Kacir 6. 1. 2011, 23:51 (UTC)

Tyto tři články mají jako být prokázáním "významně vyšší frekvence nepřechýlené formy příjmení"?
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 7. 1. 2011, 01:45 (UTC)

Na základě diskuze s Dannym B, lze můj příspěvek výše považovat v tomto případě za nulitní - poměry 16:1 vs. 1,8:1 jsou signifikantní pro přechýlenou formu.--Kacir 7. 1. 2011, 02:26 (UTC)

Tak proč tady na wikipedii není Angelina Joliová, Avril Lavignová, Christina Aguilerová, Mariah Careyová a podobně? Je to Britney Spears a tečka. Má to v občance, a tak to má být. Prosím, změňte to zpět na Spears. Děkuji.--Dany

Máme se řídit doporučením Wikipedie:Přechylování ženských jmen. Že některé články nejsou přechýlené, může být důsledek dvou věcí: Buď se jméno skutečně z tradičních důvodů obvykle nepřechyluje (třeba Edith Piaf), anebo se uvedené doporučení nedodržuje (mám podezření, že to je případ přinejmenším některých Vámi uvedených příkladů) a mělo by to být napraveno. Zdravím,--Ioannes Pragensis 7. 1. 2011, 11:09 (UTC)
Čili zprzněno. Doporučení by imho mělo být obrácené a přechylovat by se mělo jen ve výjimečných odůvodněných případech, ale to je na jinou diskusi. --Faigl.ladislav 7. 1. 2011, 11:54 (UTC)
V tom článku s přechlováním se píše: "Při přechylování se řiďte rozumem." Spearsová zní strašně. --Midi7 7. 1. 2011, 12:01 (UTC)
Nebudu tak radikální jako kolega Faigl, přechylovat by se nemělo pokud je nepřechýlený tvar hojně rozšířen jak v mluvené tak v psané formě a to zejména u osob ze showbyznysu, kde je jméno bráno jako určitá značka. Lpění na důsledném přechylování, mi připomíná jednoho nejmenovaného wikipedistu z dávných dob cs.wiki, který taky lpěním na určitém způsobu psaní udělal Wikipedii medvědí službu a spoustu lidí v počátku odradil. --Jowe 7. 1. 2011, 12:07 (UTC)
Pane kolego Jowe, to si vyprošuji. Pokud vím, prosazoval nejmenovaný wikipedista způsob psaní odchylující se od současné normy, což je přesně to, co děláte v některých případech Vy. Čili srovnání s nejmenovaným wikipedistou - pokud už ho na někoho máme použít - se podle mého názoru týká spíš těch, kdo často v rozporu s jazykovými příručkami i praxí nejlepších českých vydavatelství prosazují nepřechylování. S přáním příjemného víkendu,--Ioannes Pragensis 7. 1. 2011, 12:47 (UTC)
IMHO je Britney Spearsová paskvil, trhající uši, prosazovaný pravděpodobně jen tím, kdo se bojí, že Britney Spears je konec českého jazyka. Někdo by dokonce mohl použít označení "tím, kdo má komplexy", ale to už by byl osobní útok, takže třeba já bych to zcela určitě nepoužil. --Hustoles 7. 1. 2011, 13:11 (UTC)
Kolego Ioanne, srovnávám pouze prospěšnost důsledného lpění na něčem, co může odrazovat potencionální editory. Nevolil bych tak silná slova, že nepřechýlený tvar Spears je v rozporu s jazykovými příručkami. Myslím, že tvar Spears v názvu článku vůbec nejde proti tomu co píše jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR. Samozřejmě pokud si z něj nevytáhnete jen to co se hodí vám. Z tohoto dopisu je zřejmé, že u příjmení Spears jsou možné obě varianty a žádná není s ničím v rozporu. --Jowe 7. 1. 2011, 13:25 (UTC)
Nepřechýlený tvar Spears není v rozporu s jazykovými příručkami a ani to netrvrdím. Mluvil jsem obecně. V rozporu s jazykovými příručkami je obecná tendence v češtině bezdůvodně nepřechylovat. A nemyslím si, že by lpění na správnosti jazyka nějak zvlášť odrazovalo editory. Vím o několika věcech, které je pravděpodobně odrazují více.--Ioannes Pragensis 7. 1. 2011, 13:37 (UTC)

Osobně si myslím, že přechylování v plynoucím textu je užitečné (bez něj dokonce mohou vznikat nedorozumění typu 'X navštívila Y' - kdo koho, pokud nemůžeme skloňovat?), ale jako titulek článku je to skutečně paskvil. Imho by se článek měl jmenovat Britney Spears, ovšem v textu je možné mluvit o Spearsové. V tomto směru bych změnil i doporučení. --Kyknos (labuť stěhov 7. 1. 2011, 13:30 (UTC)

 -- Přesně tak, souhlasím. --Dany