Diskuse:Americká hypoteční krize 2007

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Možné zdroje k rozšíření článku[editovat zdroj]

--Dendrofil 23. 7. 2011, 18:51 (UTC)

Prosba o vysvětlení[editovat zdroj]

Moc děkuji za tento článek, četl jsem ho několikrát a myslím, že mi jako člověku ekonomicky nevzdělanému vysvětluje tuto krizi. Nepochopil jsem, proč jsou peníze Fedu na podporu ekonomiky považovány za inflační. Ono to sice zní logicky: vložily se nové peníze tak jsou inflační, nicméně tyto peníze ekonomice chyběly. Pokud tedy chyběly, pak nemohou být inflační, maximálně brání deflaci. Je mi jasné, že článek v encyklopedii může těžko vysvětlit jevy nesouvisející s podstatou článku. Proto prosím alespoň sem. Ještě bych se chtěl zeptat autora, zda neuvažuje o napsání článku dluhová krize anebo státní bankrot. Děkuji mnohokrát Jindřich Bureš

Problémem vložených peněz je, že ony z ekonomiky neodtekly, jen byly jinde než si vláda případně FED přály. Peníze se prostě neztratí tím, že o ně banky přijdou. Navíc (článek jsem četl, ale nevím jestli to tam je) za inflační se považují především peníze ze spekulativní bubliny. Tzn. prodal jsem Vám dům se ziskem, Vy jste prodělal a s Vámi i banka. Ale peníze zůstaly, čistě hypoteticky jsem samozřejmě mohl vyvést peníze z USA někam jinam a tam je utratit. Lze ale poměrně s jistotou říci, že to drtivá většina prodávajících v USA neudělala, takže vlastně peníze zůstaly a fed přidal další. Čili zanedbám-li přírůstek obyvatel a rozvoj, jde o inflační peníze. --Vrba 11. 11. 2011, 13:39 (UTC)

Doporučení[editovat zdroj]

Článek je velmi důkladný, pečlivě dokumentovaný a dobře napsaný. Z laického pohledu mu lze vytknout:

  • článek je velmi dlouhý a úvod neobsahuje nejdůležitější informace, např. aspoň výčet hlavních příčin, přibližné objemy peněz a dopad na české banky.
  • je tam dost překlepů i gramatických chyb (čárky, i/y)
  • skutečně k tomu není žádná česká literatura?

Přesto jako DČ doporučuji.--Sokoljan 30. 1. 2012, 15:12 (UTC)