Přeskočit na obsah

Diskuse:Albrecht IV. Rakouský

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Cituji: V roce 1494 se Albrecht IV. spojil ještě za spoluúčasti Albrechta III. s panskou jednotou v Čechách, jež začala vytvářet koalici namířenou proti králi Václavu IV. Do jejího čela se postavil moravský markrabí Jošt. Chápu to dobře, že v koalici byl Albrecht IV., Albrecht III., panská jednota z Čech a moravský markrabí Jošt, zatímco ostatní moravští páni tam nebyli? Proč si panská jednota z Čech vybrala do čela markrabího z Moravy? Jak se někde objeví slovo "Čechy", jsem strašně podezíravý... --Luděk 19:40, 19. 9. 2005 (UTC)

Ten datum byl překlep, ale jinak bohužel smysl této poznámky nechápu.--84.42.146.31 20:05, 19. 9. 2005 (UTC)

Smysl poznámky je asi tento. V současnosti řada lidí neuznává slovo Česko a používá slovo Čechy pro území, které zahrnuje jak Čechy, tak i Moravu, případně i s českým Slezskem. Proto se ptám, jestli se Albrecht IV. spojoval jenom s pány z Čech (pak by formulace byla v pořádku), nebo i s pány z Moravy (pak je formulace zřejmě špatná). Když se dnes někde objeví slovo Čechy, často není jasné, jestli tím autor myslí opravdu jen Čechy (Bohemia), nebo Čechy a Moravu, nebo dokonce Čechy, Moravu a Slezsko (to české). --Luděk 20:17, 19. 9. 2005 (UTC)

Vážený pane kolego, Albrecht IV. nežije dnes, žil ve středověku. České království zahrnovalo tehdy nejen vlastní Čechy, ale také Moravu. Jeho šlechta byla tedy státoprávně českou šlechtou. Ostatně proč by si šlechta z Čech nemohla vybrat do svého čela moravského markraběte, když si vybrala uherského krále Zikmunda? Kromě toho si moravského markraběte Jošta zvolili roku 1410 také říšští kurfiřti za římského krále. Nešlo o to, že byl moravský markrabě, ale Lucemburk. Podtatné však je, jak to cítili v dané době - ve 14.století určitě problémy s Českem a MOravou neměli.--Di 07:45, 20. 9. 2005 (UTC)

No a s kým se tedy spojil? Jen s pány z Čech, nebo i s pány z Moravy? To z článku není jasné. --Luděk 07:49, 20. 9. 2005 (UTC)

Souhlasím s předchozím názorem. Panská jednota se začala vytvářet v Čechách, v Praze, politickém centru království, to jsem chtěla vyjádřit. Jejích devět zakladatelů byli příslušníci vysoké šlechty, která měla svá panství v českém království. Pozemkové majetky byly v této době ještě roztříštěné, jednotlivé rody vlastnily panství v Čechách i na Moravě, ale i jinde - jak chcete určit jejich národnost? Ota z Bergova měl německý původ, ale majetek v Čechách, Boček z Kunštátu přízvisko po moravském panství, ale sídlil na Poděbradech. Prostě článek vypovídá o tom, že opozice vznikla v Čechách, zabývat se tím, kdo měl jakou národnost ve středověku je anachronismus, nezlobte se na mě. Jaké národnosti byl sám Václav IV. nebo Zikmund? Prostě to byli čeští králové, kteří vládli danému státu.--84.42.146.88 04:47, 21. 9. 2005 (UTC)

Nechci určovat ničí národnost, ale Čechy a Morava byly prostě v lecjakém ohledu samostatné či samosprávné země. Jako příklad může posloužit zavedeni gregoriánského kalendáře, které v Čechách a na Moravě proběhlo jindy (píše se tam, že moravští stavové se rozhodli zavést reformu kalendáře o pár měsíců později). Proto bych rád, aby článek hovořil jasně, jestli se jednalo pouze o pány z Čech, nebo i o pány z Moravy. --Luděk 06:29, 21. 9. 2005 (UTC)

Vážený pane kolego, gregoriánský kalendář byl zaveden zhruba o dvě století později, opět se utápíme v anachronismech. Albrecht IV. se spojil s panskou jednotou, která se začala vytvářet v Čechách, jako opozice proti českému králi Václavu IV., to je pro toto heslo podstatné. Pokud Vám jde o to, zda ji zakládali příslušníci moravské zemské šlechty, pak tedy ne!--84.42.146.88 06:43, 21. 9. 2005 (UTC)

A měla Morava i na konci 14. století vlastní orgány typu zemský sněm apod.? Byla vůči Čechám relativně samostatná, nebo ne? Netajte to, prosím. Podle mne by v článku mělo být napsáno, že buď se Albrecht paktoval jen s Čechami, nebo že se paktoval s oběma hlavními zeměmi Koruny české (tedy s orgány jen jedné, nebo obou zemí). Zatím se této odpovědi vyhýbáte. Nevím, proč. V této podobě článek nevyjasňuje, ale mate. --Luděk 07:13, 21. 9. 2005 (UTC)

Nezlobte se, ale matoucí problém z toho děláte pouze Vy. Váš pohled na celou věc je bohužel zkreslený. Já se s Vámi nepřu, zda Morava měla samosprávu či ně. Už jsem Vám vysvětlila, že se Albrecht paktoval s panskou jednotou, která vznikla v Čechách, to znamená, že nevznikla na Moravě ani ve Slezsku ani nikde jinde. Albrecht se ale nepaktoval se zemskými orgány, chcete-li s oficiálními zemskými orgány, to znamená s představiteli jedné nebo druhé země, abychom mohli konstatovat, že se paktoval s Čechami nebo s Moravou, ale s jakousi opoziční skupinou, řečeno moderním jazykem. Tato opozice vznikla v Čechách. Nedělejte z toho prosím nacionalistický problém. Mě se totiž nacionalismus dost příčí, a to nejen ve své krajní, vyhraněné podobě!--84.42.146.88 10:09, 21. 9. 2005 (UTC)

Mohla byste tedy napsat článek, co to byla panská jednota? Koho sdružovala, jaké byly její cíle a činnost? Mohlo by se tím neznalým vysvětlit, s kým se ten Albrecht spojil. Přiznávám se, že o tom nic nevím, ale vyjadřuji snahu se dozvědět. Nacionalistický problém z toho nedělám, akorát je bohužel slovo Čechy v některém kontextu nejednoznačné. A hovořím o území, nikoliv o národnosti. Tehdy se ostatně o národnostech ani moc nedalo hovořit. --Luděk 10:31, 21. 9. 2005 (UTC)

Pak je všechno v pořádku. Ještě připomínám, že jednání šlechty z Čech a Moravy nemuselo být vždy totožné, jejich zájmy byly někdy zcela protichůdné, jak o tom svědčí například historicky časově blízká doba husitství (to platí také o dalších vedlějších zemích). Slibuji Vám, že napíšu panskou jednotu, neslibuji, že to bude hned. Mohu Vám ale doporučit literaturu, kde byste zatím našel základní informace, například u Jaroslava Čechury v práci Lucemburkové na českém trůně II. nebo u Jiřího Spěváčka v knize Václav IV. 1361 - 1419, to je asi tak nejdostupnější v knihovnách. --84.42.146.88 10:58, 21. 9. 2005 (UTC)

Díky za příslib článku. Vámi uvedenou literaturu bohužel nemám k dispozici, jsem v zahraničí. Mám jen dvojdílné Dějiny zemí Koruny české (zelená a hnědá knížka), kde jsem toho zatím moc nenašel (možná jsem hledal špatně). --Luděk 11:41, 21. 9. 2005 (UTC)

Myslím, že výraz panská jednota byste v této knize hledal marně. O odboji vysoké šlechty proti Václavovi IV. jsou tam v podstatě dvě tři věty. Pokusím se Váš hlad po vědění brzy uspokojit, ale také budu nějaký čas "mimo". --84.42.165.98 21:47, 21. 9. 2005 (UTC)


Vážně se tenhle označuje jako Albrecht IV. Habsburský ?? Nestačí jen Albrecht IV. popř. (vévoda rakouský) ? --Li-sung 19:57, 19. 9. 2005 (UTC)

Vážně ano. Co je na tom špatného?--84.42.146.31 20:05, 19. 9. 2005 (UTC)

Albrecht IV. Habsburský žil cca 1188 až 13. listopad 1239, takže to pomenovanie nie je dobré. Presunula som už tohto Alberta na Alberta Rakouského, ale nemôžem doplniť toho prvého, pretože tam stále vyskakuje tento. Prosím, opravte to. Ďakujem.--Lalina 29. 1. 2009, 20:44 (UTC)

Zahajte diskusi ke stránce Albrecht IV. Rakouský

Zahájit diskusi