Diskuse:Šúko Aojamová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Místo narození[editovat zdroj]

Tento zdroj v japonštině, zajisté lépe informovaný, než zdroje, dnes (14. 3. 2017) uvedené v článku, uvádí jako místo narození Mačida-ši (町田市) v prefektuře Tokio, stejně jako japonská verze wikipedie. @Kacir:: co s tím uděláme, které zdroje jsou důvěryhodnější? V případě, že bychom uznali důvěryhodmost japonského zdroje, bylo by třeba provést úpravy i na wikidatech. Nebo se máme pustit do vlastního výzkumu a zeptat se přímo Japonců (ať už wikipedistů či jiných)? --Kusurija (diskuse) 14. 3. 2017, 07:46 (CET)

--Kusurija (diskuse) 14. 3. 2017, 08:20 (CET)

Pokud není absolutní jistota, pak se v článku ponechávají všechny možnosti opatřené věrohodným zdrojem, buď vedle sebe nebo ve formě poznámky. Za nejvěrohodnější bych považoval informaci ze stránek Japonského tenisového svazu (web), ale nepoznám, jestli tam vedou profily japonských tenistů, jako český svaz, i třeba s informací místa narození.--Kacir 14. 3. 2017, 17:58 (CET)
Tak na zmíněném webu jsem žádné osobní informace o žádném tenistovi/tenistce neviděl (pokud nepočítám, za jaký klub hraje/hrál(a)). Na ton webu je „naše“ tenistka Šúko Aojama zmiňována na mnoha místech, ale nikde tam její rodiště nebylo zmiňováno, tedy ani město Mačida, ani prefektura Kanagawa, ani žádná třetí varianta. V žádném případě ten web nepovažuji za nedůvěryhodný ohledně informace, kterou podává, ale jak je možno posuzovat důvěryhodnost kohokoliv ohledně informace, kterou nepodává? ...No, možná jsem jen špatně hledal, ikdyž jsem tam toho prohledal dost, další pátrání tam tímto směrem bych považoval pro mne za ztrátu času. Zde předává starosta města Mačida, pan Džóiči Išizaki (石阪 丈一) rodačce města uznání. Že vystudovala Univerzitu Waseda je asi také méně důležité, než že o ní koluje informace, že se narodila v prefektuře Kanagawa? --Kusurija (diskuse) 14. 3. 2017, 20:05 (CET)
Myslel jsem, podívat se v rychlosti na web svazu, jestli nevede profily hráčů, nikoli podrobně hledat. Pokud je v odkazovaném zdroji „rodačka města“, pak to tak s vysokou pravděpodobností bude. Současný stav s poznámkou je vyhovující, do doby než profily upraví informaci. Proč by měla být informace o vystudování un. Waseda méně důležitá? Přidat ji může každý. Vhodné by bylo dohledat obor a případně opatřit zdrojem; na anglické Wiki zdroj není a ani WTA profil informaci neuvádí, Google jsem nezkoumal.--Kacir 14. 3. 2017, 20:26 (CET)
Nemůže náhodou být zdrojm mylné informace toto: 近藤乳業 ([Kondó čigjó) - Kondóův průmysl mléčných výrobků CO., LTD., se sídlem 神奈川県 (prefektura Kanagawa) ve městě Fudžisawa (藤沢), přičemž kolonka 所属 [šozó] znamená svaz, sdružení (nebo asi sponzor či zaměstnavatel?). Pokud tedy (tuto informaci jsem viděl na mnoha místech) si to někdo vyložil jako rodiště, tak to ... ehm ehm... --Kusurija (diskuse) 14. 3. 2017, 20:55 (CET)
Teď jsem neporozuměl, jak Kondóův průmysl mléčných výrobků sídlící v Kanagawě souvisí s místem narození Aojamové? Z čeho by ta záměna měla plynout? --Kacir 14. 3. 2017, 23:13 (CET)
@Kusurija: Uvedl jste: „Tak na zmíněném webu jsem žádné osobní informace o žádném tenistovi/tenistce neviděl […] nikde tam její rodiště nebylo zmiňováno.“ Teď jsem si všiml, že jste do hesla přidal zdroj právě z toho profilu dané stránky, o nejž jsem žádal a v názvu zdroje uvádíte: Trenérem je Masajuki Andó, narozena v městě Mačida. Tak jak to tedy je, obsahuje stránka místo narození, nebo jste ho do zdroje přidal jen tak z vlastní iniciativy, což by bylo za hranou práce se zdroji.--Kacir 15. 3. 2017, 01:19 (CET)
WP:PDV:Ten odkaz, který jste zadal Vy, nijakým způsobem neumožňuje přejít na mnou přes Google nalezenou stránku - prostě to nemají nijak propojené. Čili, Vy jste zadal odkaz, který jsem "pročesával" a na žádné jeho záložce či tam odkazované stránce jsem Vámi nabízené ověřit informace nenašel. Nezávisle na tom jsem ještě přes Google hledal potvrzení či vyvrácení jedné či druhé alternativy a výsledek jsem dal do refu. Což se stalo až po napsání repliky. Můžete si zkontrolovat časy. Co se té záměny(?) týče: Hned v první řádce je uvedena informace o zřejmě "zastřešující" organizaci (domovská či sponzor - konkrétněji to nemají rozepsáno) doslovně „所属 || 近藤乳業“. Tak jsem si vyhledal, kdeže má to 近藤乳業 sídlo - a ejhle v 神奈川県. Takže bych si Vaše podezřívání vyprosil, považuji to za osobní útok. Já si ověřování zdrojů představuji trochu jinak, než bezmyšlenkovitě přejímat jakoukoliv informaci tak, jak leží. Na téže stránce je doslovně uvedeno: „出身地 || 東京都町田市“. (rodiště/místo narození). O řádek níže je uvedena i ta Univerzita Waseda (卒 je zkratka ze 卒業) (vedle základní (pod správou města (市立) 市立藤の台 ve městě Mačida (町田市), střední (日本大第三) a vyšší střední (tamtéž) školy), doslovně: „出身校 || 町田市立藤の台小 - 日本大第三中 - 日本大第三高 - 早稲田大卒“. Údaj o trenérovi Masajuki Andó je na nejspodnější řádce profilu, doslovně: „コーチ || 安藤将之(2013年7月~)“. Ještě je tam údaj o jejím "rodném" klubu: „出身クラブ || 東急剣山SG、ミズノテニスアカデミー“, údaj, kdy se stala profesionální hráčkou: „プロ転向 || 2010年1月“, a že začala hrát tenis v 9 letech, doslovně: „テニスを始めた年齢 || 9歳“. Pokud tyto informace považujete za důležité, tak je doplňte do článku. --Kusurija (diskuse) 15. 3. 2017, 07:12 (CET)

┌─────────────────┘

  • Ad) Ten odkaz, který jste zadal Vy, nijakým způsobem neumožňuje přejít na mnou přes Google nalezenou stránku - prostě to nemají nijak propojené.
    Takže jsem to zkusil projít, při známé cílové stránce:
  • hlavní strana (3. položka horní lišty zleva)
  • Takže shrnuji:
    Požádal jsem, jestli na webu svazu nejsou profily hráčů i s uvedením místa narození. Vy jste odpověděl „nejsou“, ale současně jste tento profil vložil do článku s uvedením místa narození, aniž byste se zde o tom zmínil.
    Název reference by neměl být vytvářen libovolně, ale měla by to být informace odrážející zdroj. Nyní jsou v článku 3 reference uvedené pouze jako: Místo narození Šúko Aojama: Mačida (町田市) (japonsky). Zdroj má obsahovat název, vydavatele, datum přístupu, případně datum vydání. Zde by to mohlo být: Profil: Šúko Aojama (青山 修子), Japonský tenisový svaz, ověřeno k 15. březnu 2017.--Kacir 15. 3. 2017, 19:14 (CET)
ESO--Kusurija (diskuse) 15. 3. 2017, 19:22 (CET)
Děkuji za spolupráci.--Kacir 15. 3. 2017, 19:31 (CET)
Též já Vám děkuji za spolupráci, bylo mi potěšením. --Kusurija (diskuse) 16. 3. 2017, 19:00 (CET)