Diskuse:Čípek (oko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přesnost[editovat zdroj]

Nic proti panu Ročkovi, ale ta formulace v jeho skriptech je dost nejasná a interpretace v tomto textu je zcela nesmyslná. Bavíme-li se o typech buněk, tedy i (či především) o jejich funkci, je rozlišení čípků a tyčinek u ostatních obratlovců přinejmenším stejně dobré jako u savců, či spíše lepší. Většina ryb či ptáků, například, jsou tetrachromati zatímco většina savců dichromati, o retinomotorice ryb ani nemluvě (přestavba vzájemné polohy tyčinek a čípků v závislosti na množství světla). Možná to Roček myslel jako morfologickou rozlišitelnost v mikroskopu, přeci jen je to morfolog - to nebudu komentovat, protože jsem na tyto buňky v mikroskopu nikdy nekoukal, i když i to mi je trošku divné. --Kyknos (labuť stěhov 21. 9. 2011, 08:17 (UTC)

Díky za připomínku. Pokusil jsem se to přepsat a rozšířit podle jiného zdroje. Je to lepší? --Vojtech.dostal 21. 9. 2011, 09:16 (UTC)
Diky. Paryby jsou trošku mimo mou oblast zájmu, ale rychlá rešerše googlem ukazuje, že čípky přinejmenším některé druhy paryb mají (rejnoci snad vidí barevně, u žraloků existují přinejmenším některé druhy s tzv. cone monochromacy - mají jeden typ tyčinek a jeden čípků). Viz např http://www.pressekatalog.de/microspectrophotometric-evidence-cone-monochromacy-sharks_ARTID_10.1007-ab-s00114-010-0758-8.htm?CSS=995 . Každopádně se mi to jeví jako oblast dosud se značně vyvíjející. V úvodu bych asi jen napsal, že u některých obratlovců chybí. --Kyknos (labuť stěhov 21. 9. 2011, 09:34 (UTC)
Je fakt, že "cone monochromacy" je také trošku v rozporu s tvrzením, že čípek umožňuje barevné vidění. Barevné vidění umožňuje až přítomnost více typů čípků. (I když mi vlastně není jasné, proč nelze kombinovat data z čípků a tyčinek, pokud mají jinou frekvenční charakteristiku - a to většinou mají, nezdá se mi, že by byla pravda, že vždy funguje pouze jeden z typů buňek) --Kyknos (labuť stěhov 21. 9. 2011, 09:48 (UTC)
Edituj s odvahou :-) --Vojtech.dostal 21. 9. 2011, 10:59 (UTC)