Diskuse:Čínsko-sovětské konflikty (1969)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jsem autorem článku na http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1143 tam označeném Sovětsko-Čínský konflikt – Politické pozadí a jeho zkopírování na stránky wikipedia je mým výsostným právem.

Zároveň jsem adminem DS Palba.cz s přezdívkou stejnou jakou užívám i zde,tj Pegeucko. Mou identitu je možné ověřit komunikací z oficiálního mailu DS Palba.cz - general@palba.cz čí mého osobního mailu tamtéž Pegeucko@palba.cz

Copyright.svg

V článku je použit materiál uvolněný držitelem autorských práv pod licencí GFDL. Povolení odeslané držitelem autorských práv bylo doručeno do systému OTRS spravovaného PR oddělením Wikimedia pod číslem 2007052910010878.

Tato šablona neslouží k prohlášení autora o vlastnictví; vkládá ji pouze tým OTRS poté, co na e-mail info-cs zavináč wikimedia.org obdrží jasné potvrzení o uvolnění díla pod danou licencí.


Upozornění: Tato šablona je již zastaralá, ale z této stránky ji neodstraňujte, je stále důležitá.


Potvrzení o autorství zmíňeného článku zde i na Palba.cz bude zanedlouho odesláno mailem Pegeucko@palba.cz Kod licence je vložen do originálu článku.

Pegeucko,Admin DS Palba.cz

Upravit[editovat zdroj]

Stále v článku chybí stručný úvodní odstavec. Chybí také zdroje nezávislé na jeho autorovi. V článku je mnoho formulací, které mohou být v novinovém, ale nikoliv encyklopedickém článku, pokud nejsou doloženy jako něčí hodnocení:

  • špionománie v kombinaci s xenofobií znamenala, že kdo nebyl Číňan, na ulici neměl šanci. (chtělo by to nezávislý zdoj)
  • Čína z toho měla hrůzu. (kdo konkrétně reakci Číny takto popsal? Chybí zdroj)
  • Fámy v tisku byly šířeny i v Evropě a Severní Americe a to tak věrohodně, že dokonce i někteří lidé z KGB , kteří fámu sami šířily nevěděli, zda se jedná o fámu, nebo se touto myšlenkou GŠ RA skutečně zabývá. (tohle by určitě chtělo doložit nějakým na autorovi nezávislým zdrojem, jinak to vyznívá ajako autorova spekulace)
  • Toto sblížení dohánělo SSSR k zuřivosti a KGB si do své terminologie přiřadila pojem „základní nepřítel“ pro Čínu. (opět - od koho pochází tato informace)

--Postrach 20:14, 3. 7. 2007 (UTC)

pro Postrach

Zdroj inkrminovaných pasáží: Jeden ze zdrojů jsem uváděl již sem: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kulturní_revoluce

ANDREW, Christopher: KGB: důvěrná zpráva o zahraničních operacích od Lenina do Gorbačova, East Art Agency Publishers, Praha 1994 – ISBN 80-900049-8-9

Další zdroj: Kniha plk KGB Vasilije Mitrochina, který společně s univerzitní profesorem Christopher Andrewem, odborníkem na britskou a ruskou výzvědnou službu na University of Cambridge, kteří společně napsali knihu "Štít a meč - Mitrochinův archiv a tajná historie KGB"

Bohužel neumím tyto zdroje zasadit do článku.--Pegeucko 22:31, 10. 7. 2007 (UTC)

Název[editovat zdroj]

Je název Sovětsko-čínské konflikty 1969 skutečně nutný? Navrhuji přesunout na Sovětsko-čínské konflikty --Wikipedista:BobM d|p 13. 5. 2009, 14:18 (UTC)

Osobně bych se přimlouval za zachování data - Sovětsko-čínské konflikty 1969. Jak je zmíněno i v článku, sovětsko-čínské ROZPORY měly dlouhodobější charakter. Odehrávaly se na pozadí Studené války, která trvala 42let(1946-88). Samotné KONFLIKTY se ale odehrávaly právě v roce 1969,jenže ROZPORY přetrvaly až do konce Studené války. Je velký rozdíl mezi nafackováním diplomatů na letišti v Pekingu a posíláním "lidských vln" do boje přez hranici suveréního státu jako na Damaňském. Stejně tak je rozdíl mezi Rozporem a Konfliktem. Pokud by bylo tedy třeba něco rozdělit, tak ROZPORY a KONFLIKTY. Jenže Rozpory měli Sověti s kdekým, kdo vysloveně netleskal jejich přesné interpretaci dogmat a jejich vedoucí úlohy. Z východního bloku třeba i s Jugoslávci a Rumuny. Proč to tedy dělit právě u Číňanů celkem postrádá smysl.--Pegeucko 17. 5. 2009, 21:26 (UTC)

Byl bych pro návrat data. Už v roce 1929 došlo k sovětsko-čínskému konfliktu (viz Sino-Soviet conflict (1929) --Bedivere 6. 1. 2010, 14:53 (UTC)