Dibond

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dibond = hliníková deska, polyethylen, hliníková deska
Benjamin Renoux: Krychle #1, 2011, příklad z výstavy

Dibond[1] je obchodní značka pro tuhý kompozitní materiál, kterou vlastní výrobce 3A Composites[2]. Stejně jako všechny materiály v této kategorii je vyroben kompozitní technologií. Má takzvanou „sendvičovou“ konstrukci, kde jsou dvě hliníkové desky silné asi 0,3 mm tepelně vázané na centrální desku z polyethylenu. Dibondové desky mají menší hmotnost než hliníkové, ale zároveň mají vysokou tuhost a rovnost, jsou odolné proti korozi, UV záření a odolné proti nárazu. Desky jsou obvykle dodávány v tloušťkách 2, 3 nebo 4 mm.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Dibond se využívá hlavně pro vysoce kvalitní fotografie s dlouhou trvanlivostí.[3] Používá se také pro přímý tisk fotografií.[4] Vzhledem k nízké hmotnosti a vysoké stabilitě materiálu se tisk na dibond často používá pro výstavní účely.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 3A Composites : Présentation du Dibond par son fabricant
  2. Présentation de 3A Composites. www.display.3acomposites.com [online]. [cit. 2012-07-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-02-05. 
  3. Utilisation du Dibond comme support de photos d'art : contrecollage sur aluminium dibond (PourMonMur.com). www.pourmonmur.com [online]. [cit. 01-07-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 13-11-2011. 
  4. Utilisation de dibond pour l'impression directe de photographies (ParagonSquare.com). www.paragonsquare.com [online]. [cit. 2012-07-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-07-11. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]